HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

2019 zamlarla başladı

Motorlu Taşıt Vergisi yüzde 15.9, çevre cezaları yüzde 23.73 artırıldı.

1 Ocak 2019 Saat: 14:07
2019 zamlarla başladı
2019 zamlarla başladı

Yeni yıl zamlarla başladı. Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) yüzde 15.9 zamlandı. Çevre Yasası kapsamında verilecek idari para cezalarında ise artış yüzde 23.73 oldu. İşçi, memur başta olmak üzere çalışanların gözü ise gelir vergisinde esas alınacak tutarlarda. Çalışanların ne kadar gelir vergisi ödeyeceklerini belirleyecek olan bu tutarların da bugün belli olması bekleniyor.

Ayrıca 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla çalışanların alacakları enflasyon farkları da netleşecek. Yeniden değerleme oranı da yüzde 23.73’e çıkmıştı. Ancak MTV’ye yeniden değerleme oranı ayni biçimde yansıtılmadı. Cumhurbaşkanı kararı ile oranda indirime gidildi.

Buna göre MTV’deki artış yüzde 23.73 değil, yüzde 15.9 olarak uygulanacak. Buna göre örneğin 1301-1600 motor hacmine sahip bir otomobil (1-3 yaş) için 1500 lira MTV ödenecek. MTV’de 2018 yılı içindeki artış yüzde 14.47’ydi. 2018’de 14 bin 800 liraya kadar olan gelirlerden yüzde 15 gelir vergisi alınmıştı. Yıl başından bu yana elde edilen gelirlerin toplamının bu tutarı aşması halinde ise çalışanlar bir üst vergi dilimine girerek yüzde 20 vergi ödemişti.

Bu nedenle de memurlar daha yılın ilk yarısında bir üst vergi dilimine girmişti ve maaşlarındaki vergi kesintisi de artmıştı. İşçilerin de yılın son 3-4 ayında ücretleri vergiler nedeniyle düşmüştü. Memurlar ile memur emeklileri 2019’un ilk yarısında yüzde 4 toplusözleşme zammı alacak. 6 aylık enflasyonun 2018 yılının ikinci yarısındaki yüzde 3.5’lik toplusözleşme zammını aşması halinde ise aradaki fark, enflasyon farkı olarak memur ve memur emeklilerine ödenecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Garbis Altınoğlu Belçika'da Enternasyonel marşı ile uğurlandı

Garbis Altınoğlu Belçika'da Enternasyonel marşı ile uğurlandı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık