HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

206 Odalı Sessizlik

Galata Rum Okulu, 9 Ekim – 10 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler sergisine ev sahipliği yapıyor.

9 Ekim 2018 Saat: 23:28
206 Odalı Sessizlik
206 Odalı Sessizlik

Sergi, kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşu Europa-Nostra tarafından 2018 Kültürel Miras Yılı kapsamında “Tehlike Altındaki 7 Dünya Mirası” arasında gösterilen Büyükada Rum Yetimhanesi’ne odaklanmaktadır. Ve ünlü mimar Alexandre Vallaury’nin (1850-1921) eseri, Avrupa’nın en büyük ahşap binası olan bu hafıza mekânının derinliklerinde taşıdığı külliyata dair bir kapı aralamaktadır. Geçmişten bugüne pek çok hadiseye tanıklık etmiş ve bir nevi toplumsal tarihin kaydını tutmuş bu yapı, fiziksel heybetinin ötesinde, biriktirdikleriyle sessizliğe gömülmüş gibi dursa da, yerleşmiş olduğu tepeden bize unutulmuş ve kaybolmanın eşiğinde olanı hatırlatmaya devam etmektedir.

Büyükada Rum Yetimhanesi ile benzer bir kaderi paylaşmasına ramak kalmış Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek sergide, Prinkipo Palace’tan, İstanbul Rum cemaatinin yetim çocuklarına kucak açan bir yuvaya dönüşen mekânın, azınlık toplumuna yönelik siyasi ve toplumsal müdahaleler neticesinde bir hayalet yapıya evrilme süreci anlatılacaktır. 

Küratörlüğünü Hera Büyüktaşcıyan’ın yapacağı sergide, bir okulun varlığını başka bir okula nakleden Ali Kazma, Murat Germen, Dilek Winchester ve Hera Büyüktaşcıyan’ın Büyükada Rum Yetimhanesi’nden yola çıkarak ürettikleri eserler ile dağılmakta olan bir tarihe ışık tutan sözlü tanıklıklar, yazılı ve görsel belgeler yer alacaktır.

Projenin bir diğer ayağını da kültürel miras, hafıza ve yetimlik ekseninde tartışmalar, okumalar ve atölyeler oluşturacaktır: Yetimhanenin 1964'te boşaltılması ve çocukların başka bir merkeze nakliyle beraber Rum cemaatinin maruz kaldığı uygulamalar, yetimhanenin hukuki durumu, filantropi ve diğer azınlık cemaatlerinin yetimhane deneyimleri çerçevesinde muhtelif etkinlikler düzenlenecektir. Buna ek olarak film gösterimleri ve Açık Okul Kütüphanesi’nin parçası olan söyleşi serisi yapılacaktır. 

206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler kent tarihinin görünmez katmanlarını içinde barındıran bu hayat okulunun koridorlarında gezinmeye ve geçmişe bugünün gözünden bakmaya davet ediyor.

İstanbul Ekümenik Rum Patrikhanesi himayesinde yapılacak olan sergi 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel etkinliği olarak hayata geçecektir. 

Bu etkinlik, İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlenmektedir.

Proje destekçileri:  İstanbul Ekümenik Rum Patrikhanesi

Athanasios Martinos Schwarz Foundation Sivil Toplum için Destek Vakfı  2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı

---------------------------------------------------

206 Odalı Sessizlik

Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler Sanatçılar : Ali Kazma, Dilek Winchester, Murat Germen, Hera Büyüktaşcıyan

Sergi Tarihi : 9 Ekim – 10 Kasım 2018 Açılış: 9 Ekim Salı, 18:00 – 20:00

Ziyaret Saatleri Salı – Cuma : 11:00 – 18:00 Cumartesi: 11:00 – 18:00 Pazar ve Pazartesi hariç

Galata Rum Okulu Kemeraltı Cad. No:25, Karaköy, Istanbul

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Real market işçisi gözaltına alındı!

Real market işçisi gözaltına alındı!

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık