HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Kültür

ATATÜRK'Ü Misafir Ettiği Günü Anlattı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine gelmesine tanık olan 85 yaşındaki Muazzez Arda o günleri anlattı. Atatürkü Muratlıda misafir eden Fevziye Hanımın gelinliğini At

4 Haziran 2014 Saat: 09:57
ATATÜRK'Ü Misafir Ettiği Günü Anlattı
ATATÜRK'Ü Misafir Ettiği Günü Anlattı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine gelmesine tanık olan 85 yaşındaki Muazzez Arda o günleri anlattı. Atatürk'ü Muratlı'da misafir eden Fevziye Hanım'ın gelinliğini Atatürk'ün ayaklarının altına serdiğini dile getiren Arda, "Atatürk trenle Muratlı girişine geldiğinde bütün vatandaşlar duygularını gizleyemeyip gözyaşlarını tutamadı" dedi.


Atatürk'ün 3 Haziran 1936 yılında Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine gelmesine tanık olan Arda, Atatürk’ün misafir olarak kaldığı eve 78 yıl sonra giderek anılarını canlandırdı.
3 Haziran 1936 yılında Muratlı ilçesine ziyaret için gelen Atatürk'ün Fevziye -Maksut çiftinin evine misafir olduğunu söyleyen Arda, o dönemde ilkokul öğrencisi olduğunu, o gün orada olanları dikkatli bir şekilde dinleyerek Atatürk’e olan sevgiyi, saygıyı hayatı boyunca unutamadığını kaydetti.
Atatürk’ün misafir olduğu eve 78 yıl sonra tekrar giden 85 yaşındaki Arda, "Atatürk trenle Muratlı girişine geldiğinde bütün vatandaşlar duygularını gizleyemeyip gözyaşlarını tutamadı" dedi.


Atatürk’ün Muratlı’ya geldiğinde okulların tatilde olmasına rağmen tüm öğrencilerin Atatürk’ü görebilmek için okul kıyafetlerini giyip istasyona geldiğini belirten Arda, "Mustafa Kemal Atatürk Muratlı’ya geldiğinde okullar tatildi. Fakat biz öğrenciler Atatürk’ü görebilmek için okul kıyafetlerimizi giyip istasyona gittik. Muratlı’da bir tane ilkokul vardı oda 3. sınıfa kadardı" ifadelerini kaydetti.


"KAHYALAR 'BÜYÜK ADAM ATATÜRK GELİYOR' DİYE BAĞIRIYORDU"
O zamanlar anons sistemi gibi vatandaşı bilgilendirme cihazlarının olmadığını onun yerine kahyaların mahallelerde duyuruları bağırarak yaptığının altını çizen Arda, "Eskiden anons sistemi yoktu, kahyalar bağırıyordu. Kahyalar 'büyük adam Atatürk geliyor' diye seslendi. Muratlı’da o zamanlar bir hükümetimiz, bir postanemiz, bir istasyon kahvemiz, bir kaç dükkan vardı. Bütün halk kasabadan Tekirdağ’dan, Çorlu’dan Çerkezköy’den, Saray’dan geldi. Çok kalabalık olmuştu, Tekirdağ caddesi köprüye kadar talika arabalarıyla dolmuştu" diye konuştu.


Atatürk’ün Muratlı’ya geldiği trenin Türk Bayrağına sarılı bir şekilde görünmesi ile birlikte halkın büyük bir heyecan duyduğun ifade eden Arda, "Tren düdüğünü öttürerek kırmızı bayraklar içinde geldi. Halk ağlayarak, özellikle hanımlarımız ağlayarak karşıladı. Ondan sonra konuşma yapıldı, nutuklar verildi. Sonra toplu olarak buraya gelindi" dedi.


“FEVZİYE HANIM GELİNLİĞİNİ ATA’NIN AYAKLARININ ALTINA SERDİ”
Mustafa Kemal Atatürk’ün Fevziye-Maksut çiftinin evine misafir olarak geleceği sırada daha yeni evlenen Fevziye Hanım'ın gelinliğini kötü olan yola sererek Ata’ya halı yaptığını gözyaşlarıyla anlatan Arda, Atatürk’ün gelinliği alarak Ankara’ya götürdüğünü ve orada temizleterek kendisine bir madalya ve takı gönderdiğini belirtti.
Atatürk’ün 3 Haziran 1936 yılında misafir olarak geldiği ev şuan müze olarak hizmet veriyor.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

  • ATATÜRK'Ü MİSAFİR ETTİĞİ GÜNÜ ANLATTI
  • ATATÜRK'Ü MİSAFİR ETTİĞİ GÜNÜ ANLATTI
ATATÜRK'Ü MİSAFİR ETTİĞİ GÜNÜ ANLATTI

ATATÜRK'Ü MİSAFİR ETTİĞİ GÜNÜ ANLATTI

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İstanbul’daki işçilerin durumu raporlaştırıldı

İstanbul’daki işçilerin durumu raporlaştırıldı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık