HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Yaşam

Bir ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış 498 TL

TÜRK-İŞ’in açıkladığı verilere göre bir ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış 498 TL oldu.

28 Aralık 2015 Saat: 19:24
Bir ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış 498 TL
Bir ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış 498 TL

Sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir yılda 153 TL arttı. Ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış ise 498 TL olarak gerçekleşti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) 2015 yılı Aralık ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarını açıkladı.
TÜRK-İŞ Araştırmasının Aralık 2015 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 385 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 512 TL oldu. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 682 TL olarak hesaplandı.

ASGARİ ÜCRET MUTFAĞI BİLE KARŞILAMAYACAK

Türk-İş hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir yılda 153 TL arttı. Ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış ise 498 TL olarak gerçekleşti.

2016 yılında geçerli olacak asgari ücretin aylık net bin 300 TL olması için, siyasal iktidarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na öneride bulunduğu hatırlanırsa, asgari ücret daha Aralık ayında dört kişilik ailenin mutfak harcamasını bile karşılamaktan uzak kaldı. Aile göz önünde tutulmadan tek işçi için belirlenecek asgari ücret, TÜRK-İŞ tarafından hesaplanan bir işçinin geçim maliyeti olan bin 683 TL’nin gerisinde kaldı. Kaldı ki, devletin resmi kurumu TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) bile, ağır işte çalışan bir işçinin geçim maliyetini Kasım 2015 verileriyle bin 600 TL olarak hesaplamıştı.

ENFLASYON BEKLENEN SONUCA ULAŞILAMADI

Türk-İş'in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2015 Aralık ayı itibariyle şöyle oldu:

* Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,38 oranında azaldı.

* Yılın oniki aylık dönemi sonunda artış yüzde 12,41 oranında oldu.

* Gıda enflasyonunda son oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 12,41’dir.

* Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,29 olarak hesaplandı.

Böylece enflasyonun kontrol altına alınması ve düşürülmesi bakımından 2015 yılı, 2014’de olduğu gibi, kayıp yıl oldu. Çalışanların satın alma gücünün geriletilmesi temelinde uygulanan iktisat politikaları bu alanda başarılı oldu ve fakat enflasyon alanında beklenen sonuca ulaşamadı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İstanbul KESK Şubeler Platformu: İnfaz düzenlemesi eşitlik ilkesine göre olmalıdır

İstanbul KESK Şubeler Platformu: İnfaz düzenlemesi eşitlik ilkesine göre olmalıdır

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık