HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

'Cumartesi Anneleri'ne yasağın 3 hukuki problemi var'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Eski Yargıcı Rıza Türmen, Cumartesi Anneleri'nin eylemlerinin yasaklanmasını değerlendirdi.

13 Eylül 2018 Saat: 09:48
'Cumartesi Anneleri'ne yasağın 3 hukuki problemi var'
'Cumartesi Anneleri'ne yasağın 3 hukuki problemi var'

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine 700’üncü haftada konan yasak hâlâ devam ediyor. Cumartesi Anneleri’ne valilik tarafından konan yasağın üç hukuki problemi olduğuna işaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Eski Yargıcı Rıza Türmen, uygulanan yasağın insan hakları mahkemesine aykırı olduğunu belirtti.

Mezapotamya Ajansına açıklamalarda bulunan Türmen, Cumartesi Anneleri eyleminin yasaklanmasının üç hukuki problemi olduğunu belirterek, “Birincisi; bundan bir süre önce Cumartesi Anneleri’ne karşı ilgili polisin orantısız güç kullanması ve şiddete başvurmasıdır. Şiddete başvurmak işkence ve kötü muameleyle ilgili insan hakları konusunda 3’üncü  maddeye girer. Bu durumda bir dava açılması ve hukuki yollara gidilmesi gerekir. Ayrıca devletin suç işleyen görevlisini korumaması lazım. İkincisi; barışçıl bir toplantı yapılıyorsa eğer, içinde şiddet olmayan ve barışçıl bir gösteri yapılıyorsa polisin buna müdahale etmesi toplantı ve gösteri hakkının ihlalidir. Bu da insan hakları sözleşmesinin 11’inci maddesidir. Yani bu toplantıya ilişkin gerekli formaliteler yerine getirilmemiş olsa bile polis müdahale etmemekle yükümlüdür. Dolayısıyla müdahale etmekle değil korumakla ve toplantı yapılmasını sağlamakla yükümlüdür. Üçüncüsü ise; Cumartesi Anneleri’nin toplantı gösteri hakkının engellenmesidir. Bu sürekli yaşanan bir durumdur. Bu da ayrıca 11’inci maddeye aykırıdır. Bunların hepsi ayrı ayrı ihlallerdir. Bunlarla ilgili önce yerel olan Anayasa Mahkemesine sonra da AİHM’ye gitmek lazım” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
EGEÇEP ve ÇMO İzmir Şubesi: Ormanlar 5 yıldızlı otellere sunulamaz

EGEÇEP ve ÇMO İzmir Şubesi: Ormanlar 5 yıldızlı otellere sunulamaz

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık