HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Ferhat Tepe için adalet istediler

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 750’nci haftasında 28 Temmuz 1993’te gözaltına alındıktan sonra işkence ile öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe için adalet taleplerini yineledi.

11 Ağustos 2019 Saat: 00:05
Ferhat Tepe için adalet istediler
Ferhat Tepe için adalet istediler

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 750’nci haftasında 28 Temmuz 1993’te gözaltına alındıktan sonra işkence ile öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe için adalet taleplerini yineledi.

Cumartesi Anneleri bu haftaki oturumlarını İHD İstanbul Şubesi önünde polis ablukası altında gerçekleştirdi. Bu haftaki eyleme HDP milletvekili Hüda Kaya, kayıp yakınları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Basın açıklamasını, gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren okudu. 750. haftalarında 26 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen, kaybedilmesinde sorumluluğu olanların başvurusuyla çıkan haberlere erişim engeli getirilen Ferhat Tepe için buluştuklarını söyleyen Eren, “AİHM, olayın aydınlanması için işbirliği yapılmadığı, gerekli bilgi, belge ve tanıklara ulaşım sağlanmadığı ve etkin bir cezai soruşturma yapılmadığı için Türkiye’yi mahkûm etti. İç hukukta ailenin yaptığı tüm başvurular gerekçesiz reddedildi. Anayasa Mahkemesi’ne taşınan davada mahkeme hak ihlali kararı verdi. Ancak değerlendirmesini uluslararası hukuka aykırı biçimde ‘insanlığa karşı suç’ kapsamında yapmayarak, zamanaşımı gerekçesiyle soruşturmanın yeniden açılmasını engelledi” ifadelerini kullandı.

Söz alan Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, Ferhat Tepe’nin kaçırıldığında 19 yaşında olduğunu söyledi. Oğlu Ferhat Tepe kaçırıldığı zaman Bitlis valisi, Cumhuriyet savcısı ve askeri makamlara bildirdiklerini ancak devletin bugüne kadar hiçbir soruşturma ve yargılama yapmadığını kaydetti. 
Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Hüseyin Akyol’un Ferhat Tepe için gönderdiği mesajı Eren Baskın okudu. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Halkımızın haber ihtiyacını karşılamak amacıyla hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan genç muhabir arkadaşlarımızdan Ferhat Tepe’yi kaçıranları, kaçırdıktan sonra babası İshak Tepe’yi tehdit edenleri ve öldürdükten sonra, onu tutulduğu garnizondan uzak bir yere atanları, en az biz kadar, devlet de iyi biliyor. Onu unutmayacağız, unutturmayacağız!”

1980 yılında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren açıklamada söz aldı. Eren, “Gazetecilik bu ülke tarihinin en zor dönemlerinden geçiyor. Her şeye rağmen onurlu bir direnişi var gazetecilerin” ifadelerini kullandı.

Aktaş’ın durumuna dikkat çektiler
Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 385. F Oturumu’nda hasta mahpus Ergin Aktaş’ın durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde gerçekleşen eylemde ortak açıklamayı okuyan Hatice Onaran, “Devlet ve hükümet yetkililerinin yıllardır sürdürdüğü sorumluluk almama tavrına son vermesini istiyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Erdoğan'dan eski yol arkadaşlarına: Bunlar dürüst değil

Erdoğan'dan eski yol arkadaşlarına: Bunlar dürüst değil

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık