HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Hasta mahpus Orhan Eroğlu’yu muayene eden doktorlar “Buradan kimse olumlu rapor alamaz” dedi

F Oturması eylemlerinin 376’ncı hafta oturumunda insan hakları savunucuları hasta mahpus Orhan Eroğlu’nun durumunu kamuoyu ile paylaşmak ve serbest bırakılması talebiyle bir araya geldi.

8 Haziran 2019 Saat: 20:22
Hasta mahpus Orhan Eroğlu’yu muayene eden doktorlar “Buradan kimse olumlu rapor alamaz” dedi
Hasta mahpus Orhan Eroğlu’yu muayene eden doktorlar “Buradan kimse olumlu rapor alamaz” dedi

EMRE ORMAN

Hapishanelerdeki hasta mahpusların durumlarının paylaşıldığı F Oturması eylemlerinin 376’ncı hafta oturumunda insan hakları savunucuları hasta mahpus Orhan Eroğlu’nun durumunu kamuoyu ile paylaşmak ve serbest bırakılması talebiyle bir araya geldi.

Galatasaray Meydanı’ndaki eylem yasakları nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şubesi önünde buluşan yurttaşlar, hapishanelerdeki hasta mahpusların fotoğraflarını da taşındı.

“Hasta mahpus Orhan Eroğlu serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını İHD İstanbul şube yöneticilerinden Ferit Barut okudu.

Hapishanelerde saldırıların artarak sürdüğü söyleyen Barut; “Mahpuslara yönelik fiziki saldırıların yanında tehdit, darp ve işkence, ayakta sayım dayatması, ters kelepçe uygulaması, sayım ve telefon görüşmelerinde tekmil ve askeri nizam dayatması, karşıt görüşlü mahpusların aynı ring aracıyla hastane ve mahkemeye götürülmesi, çıplak aramaya zorlanma, sürgün sevk yine bazı hapishanelerde mahpusların özel alanlarını da görecek biçimde kameraların konulması, bazı hapishanelerde havalandırmaların üzerlerinin tel kafesle kapatılması, hücre ve disiplin cezaları, infaz yakma, gazete ve dergilerin verilmemesi, yemeklerin az verilmesi, aşırı doluluk nedeniyle birçok hapishanede mahpusların yerlere yatak koyarak yerde yatmak zorunda bırakılmaları vb. sürmektedir” dedi.

Açlık grevini sonlandıran 3 bin mahpusun tedavisinde sıkıntılar yaşanıyor

Hasta mahpuslar için durumun daha da ağır olduğu belirten Barut, acil durumlarda dahi hastane sevklerinin ayları bulabildiğini belirtti. Barut, hastaneye sevk edilse bile kelepçeli muayene dayatmasının sürdüğünü ve askerlerin muayene sırasında odayı terk etmediğini, bazı doktorların aşağılayıcı ve ayrımcı yaklaşım ve söylemleri nedeniyle mahpusların hastanelere gidemediğini ve tedavi olamadıkları ifade etti.

Tecrite karşı başlattıkları açlık grevini sonlandıran yaklaşık 3 bin mahpusun tedavileri sırasında ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat Çeken Barut; “Hapishanelerde hasta mahpus sayısının artacağı yönünde endişe duymaktayız” diyerek şu çağrıyı yaptı:

“İnsan hakları savunucuları olarak bizler açlık grevi eylemcilerinin bedenlerinde kalıcı sakatlıkların oluşmaması için tedavi süreçlerinin doktor kontrolünde ve diyet programının tam ve eksiksiz uygulanmasını, Türk Tabipler Birliği’nin uyarı ve önerilerine uyulmasını, açlık grevi eylemcilerinin sağlığa erişim hakkının yerine getirilmesini istiyoruz.”

Polisten ‘yarım kalan iş tamamlanacak’ tehdidi

Barut, açıklamanın devamında ise Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Orhan Eroğlu’nun durumu hakkında bilgi verdi.

1995 yılında kafasından yaralanan Eroğlu polis hakkında şikayette bulunduğunu tehditlere rağmen şikayetini geri almayan Eroğlu’nun gözaltına alındığında polis tarafından kendisine ‘yarım kalan işin’ tamamlanacağının söylendiği belirtti.

Ardından ise Eroğlu’nun sağlık durumu hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Orhan Eroğlu epilepsi hastasıdır. Günde 800 mg ilaç kullanıyor, krizler sıklaştığı zamanlarda 1200 mg almak zorundadır. Kullanmış olduğu Tegretol CR400 mg ilaç nedeniyle de karaciğerinde yağlanma var, ve daha önce siroz tedavisi görmüştür. Daha sonra sonuçların temiz olduğu söylenmesine rağmen bu sonuçlara ulaşamamış ve dosyasında da bu sonuçlar bulunmamaktadır. Kurşun yaralanması sonucu beyin operasyonu geçirdiğinden sağ bacak ve sol bacakta kısmi olarak felç bulunmaktadır. Yazı yazarken sağ kolunu kullanamamaktadır ve sağ bacağında da kısalık oluşmuştur. Hapishaneye girmeden gördüğü işkencelerden dolayı sol kolu dirsekten itibaren kırılmış ve ters dönmüş ve hala aynı şekilde durmaktadır.”

Doktorlar ‘Buradan kimse olumlu rapor alamaz’ dedi

Hapishanede iki kez fıtık ameliyatı olan Eroğlu’nun boyun bölgesinde çeşitli boyutlarda 8 nodül olduğunu aktardı. Ancak tedavi için hastaneye götürülmediğini, suç duyurusuna rağmen bir sonuç alamadığını belirtti.

Aynı zamanda kronik bronşit hastası olan Eroğlu’nun tedavi yerine soğuk algınlığı ilaçları ile oyalandığını ifade etti.

Hastalığı nedeniyle tahliyesini isteyen Eroğlu’nun sevk edildiği Kırıkkale İhtisas Hastanesi’ndeki doktorların muayene sırasında "buradan kimse olumlu rapor alamaz” dediğini ve “Hapishanede kalabilir” raporu verdiğini anlattı.

Hasta mahpusların tedavileri önündeki engellerin kaldırılması ve ciddi sorunları olan mahpusların serbest bırakılması talebiyle açıklama sonlandırıldı.

Eylem; “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!”, “Orhan Eroğlu serbest bırakılsın!”, “Tedavi haktır engellenemez!” sloganlarıyla sona erdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Üçlü Suriye zirvesi sona erdi... Liderlerden açıklama

Üçlü Suriye zirvesi sona erdi... Liderlerden açıklama

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık