HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılsın’

İnsan Haklı Derneği Ankara Şubesi Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, yazılı açıklama yaparak, İç Anadolu Bölgesi’ndeki cezaevlerinde kalan 28 hasta tutuklunun durumuna dikkat çekip, infaz düzenlemesinde eşitlik talep etti.

21 Mart 2020 Saat: 21:05
‘Hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılsın’
‘Hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılsın’

ANKARA

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, her hafta İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yaptıkları eylemin yerine bu hafta koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Eylemlerinin 289’uncu haftasına dair yapılan açıklamada, dünyada pandemi olarak ilan edilen ciddi can kayıplarına yol açan koronavirüs hastalığı hapishanelerde ciddi risk teşkil ettiği belirtilip, İç Anadolu Bölgesi’ndeki cezaevlerinde tutulan 28 hasta tutuklunun durumuna dikkati çekerek şu ifadelere yer verildi:

“Bunların içerisinde ağır, yaşlı, bağışıklık sistemi zayıf ve yaşamını tek başına devam ettiremeyen hastalar bulunmaktadır. Ayrıca cezaevlerinde 3 bini aşkın çocuk ve 780 bebekleriyle birlikte kalan anneler bulunmaktadır. Hapishaneler, koşullarından kaynaklı olarak riskin en yüksek olduğu alanların başında gelmektedir ve mahpusların bulunduğu kısımlarda yeterli tedbirler alınmamaktadır. Yeterli hijyen sağlanamamakta, yeterli besin verilmemekte, mahpuslar kalabalık koğuşlarda tutulmakta, temiz suya ve sıcak suya erişimde problemler yaşanmaktadır.”

Gündemde olan ve yakın zamanda Meclis gündemine alınacağı ifade edilen infaz düzenlemesine ilişkin eşitlik talep eden İnisiyatif, İç Anadolu Bölge cezaevlerinde 28 ağır hasta tutuklu bulunduğunu ifade ederek, cezaevlerinde tutulan hasta tutuklularla ilgili bilgileri paylaşarak, “Bizler, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 289. haftada, cezaevlerinde bulunan hasta mahpusların salgından korunmasını, risk grubundakilerin acil tahliye edilmesini, hapishanelerde gerekli olan tüm tedbirlerin alınmasını ve alınan önlemler konusunda yetkililerin şeffaf olmasını talep ediyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
5 sağlık emekçisi gözaltına alındı

5 sağlık emekçisi gözaltına alındı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık