HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

İHD: Yönetim kurulu üyemiz Doğan Özkan ve gözaltındakiler serbest bırakılsın

İHD, 4 Eylül akşamı İstanbul Beşiktaş’ta yapılmak istenen kayyım karşıtı basın açıklaması sırasında gözaltına alınan yönetim kurulu üyesi Doğan Özkan ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

5 Eylül 2019 Saat: 20:18
İHD: Yönetim kurulu üyemiz Doğan Özkan ve gözaltındakiler serbest bırakılsın
İHD: Yönetim kurulu üyemiz Doğan Özkan ve gözaltındakiler serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Ek alanı Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerine yapılan kayyım atamaları ile seçme seçilme hakkı, seçmen iradesi, demokrasi, hukuk yok sayılmıştır. Katı iktidar yanlıları dışında tüm kesimlerin eleştirdiği ve tepki gösterdiği bu uygulamadan dönmesi gereken iktidar bu güne kadar sadece bu hukuk dışı tutumunda ısrar etmekle kalmamış, kayyım atamalarına karşı tepki gösterenlere yönelik polis şiddetini ve haksız gözaltı uygulamalarını tırmandırmıştır. Böylece, ifade özgürlüğü ihlali, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ihlali ve işkenceyi de yaygınlaştırarak hukuk dışı alanı genişletmeyi tercih etmiştir.

4 Eylül günü akşam saatlerinde İstanbul Beşiktaş’ta yapılmak istenen kayyım karşıtı  basın açıklamasına da polis müdahalesi gerçekleşmiş. Barışçıl gösteri ve basın açıklaması yapma hakkı şiddet kullanılarak engellenmiş ve basın açıklaması yapmak isteyenlerden yönetim kurulu üyemiz Doğan Özkan ile Yoldaş Aydın, Hanım Candan, Damla Savcı, Nevzat Yeşil, Adem Varlı, Selami Bulut, Selami Çavlı, İsmail Toptumur ve Mehmet Mert Karadağ şiddet uygulanarak gözaltına alınmışlardır.

Bu hukuksuz gözaltı uygulamasına son verilerek halen çeşitli karakollarda tutulmakta olan  Doğan Özkan ve beraberindekilerin derhal serbest bırakılmalarını ve açıklama sırasında şiddet uygulayan ve bu haksız gözaltı işlemini yapanlar hakkında adli ve idari işlem başlatılmasını istiyoruz.

Seçmen iradesine, demokrasiye, kişi özgürlüğü ve güvenliğine, barışçıl gösteri hakkına ve ifade özgülüğüne yönelik saldırılara son verin.

İnsan hakları, demokrasi ve barış hemen şimdi !

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Denizlerin  Şekibe ablası, avukat Şekibe Çelenk hayatınıı kaybetti

Denizlerin Şekibe ablası, avukat Şekibe Çelenk hayatınıı kaybetti

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık