HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

İşçilerden Güven Boya Hakkında suç duyurusu

Gaziantep'te Güven Boya Polyester İplik patronunun işçilere sendikalı oldukları için baskı uygulamasına ilişkin DİSK Tekstil, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

5 Mart 2020 Saat: 10:03
İşçilerden Güven Boya Hakkında suç duyurusu
İşçilerden Güven Boya Hakkında suç duyurusu

SERPİL ÜNAL

GAZİANTEP - Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Güven Boya Polyester İplik de sendikyalı oldukları için baskıya uğrayan DİSK Tekstil üyesi işçiler savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası, suç duyurusu öncesi sendika binasında işçiler ile birlikte açıklama yaptı.

OSB'de Sendikalı İşçilere Baskı Uygulanıyor 

Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, patronların işçilere karşı baskı kurarak anayasal hakları olan sendikalaşma haklarının önüne geçmeye çalıştığını belirterek, "Antep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB), işyerlerinde pek çok fabrikada işçiler yasa dışı bir şekilde e-devlet şifrelerini vermeye ve sendikadan istifaya zorlanıyorlar. Sendikalı olmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasaları ve Anayasası tarafından tanınmış, işçilerin yasal ve demokratik hakkıdır. Hiç kimse buna engel olamaz. Ama OSB'deki işçilerin bu hakkı kullanması işverenler tarafından engelleniyor" dedi.

İşçilere Hukuksuz Uygulamalar Ve Tehdit 

Türkmen, Güven Boya İplik fabrikasında yaşanan baskıları "Sendikalı işçiler üzerinde baskı kurmak ve istifaya zorlamak için işyeri yönetimi tarafından keyfi vardiya değişikliği, işten atmakla tehdit etme, fazla mesailerde ayrımcılık yapma, sendikasız işçilere sendikalı olamamaları için elden kayıt dışı para verme, istifaya zorlamak için sendika üyesi işçiler üzerinde aile baskısı kurma, rapor aldıkları ve yasal mazeretlerle izin kullandıkları halde devamsızlık yazıp haksız yere ücret kesintisi yapma vb. pek çok hukuksuz ve keyfi uygulama yapılmaktadır" diyerek aktardı. 

"Suç Duyurusunda Bulunduk"

İşçilere yönelik ayrımcı uygulamaların son bulmasına ilişkin görüşmelerinden sonuç alamadıklarını belirten Türkmen, "Bu yüzden bugün itibariyle, Gaziantep Güven Boya yönetimi hakkında ve Güven Boya Polyester İplik Tesisi İşletme müdürü, işletme şefi ve iki vardiya amiri hakkında, işyerinde çalışan sendikamız üyesi bütün işçiler adına suç duyurusunda bulunulmuştur" dedi.

"Hakları Gasp Etmeye Son Verin"

Türkmen, Anayasa'nın veya yasaların tanıdığı bir hak olan sendikalı olma hakkını tanımayan, bu hakkı engellemek için işçiler üzerinde baskı kuran, ayrımcılık yapan, istifaya zorlayan Güven Boya yönetimini bu suçu işlemeye, işçilerin yasal ve demokratik hakkı olan sendikal örgütlenme hakkını gasbetme tutumuna son vermeye çağırdı.

"Haklarımız İçin Mücadele Edeceğiz"

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi, işçilerin yasal haklarının gasbedilmesi, işyerinde yapılan baskı ve ayrımcılıktan dolayı yaptığımız suç duyurusu dışında, işyerindeki bu tür baskı ve haksızlıklara karşı mücadele edeceklerini belirten Türkmen, "İşyerindeki tüm üyelerimizle birlikte, önümüzdeki günlerde fabrika önünde açıklama yapmak da dahil, her türlü meşru ve demokratik yöntem ve aracı kullanarak kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğimizi de ilan ediyoruz" dedi.

"Sendikalı Olmaktan Vazgeçmeyeceğiz"

İşçiler ise sendikalı oldukları için maruz kaldıkları ayrımcılıkların fe baskıların sendikadan istifa etmeleri için yapıldığını söyledi. Tüm bu baskılara rağmen sendikalı olmaktan vazgeçmeyeceklerini vurgulayan işçiler, fabrikadaki tüm işçileri sendikaya üye olarak birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Açıklamadan sonra işçiler adına DİSK Tekstil Sendikası tarafından fabrikanın işletme müdürü, işletme şefi ve iki vardiya amiri hakkında Antep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
5 sağlık emekçisi gözaltına alındı

5 sağlık emekçisi gözaltına alındı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık