HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Küresel Para Haftası 14-20 Mart

Dünya çapında kutlanan Küresel Para Haftası’nın Türkiye ayağı, FODER öncülüğünde hayata geçirilecek. Borsa İstanbul’da açılış gongu ile başlayacak hafta boyunca “akıllı tasarruf” temalı etkinlikler düzenlenecek.

13 Mart 2016 Saat: 01:08
Küresel Para Haftası 14-20 Mart
Küresel Para Haftası 14-20 Mart

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), Küresel Para Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Çocuk ve gençlerde finansal okuryazarlığı artırma amaçlı uluslararası Child & Youth Finance International (CYFI) organizasyonu, her yıl Mart ayının ikinci haftasında dünyanın pek çok noktasında Küresel Para Haftası etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl 14-20 Mart haftasında gerçekleştirilecek organizasyonun Türkiye ayağına FODER öncülük ediyor.

Hafta boyunca akıllı tasarruf konuşulacak.

Küresel Para Haftası’nda FODER çatısı altında, sivil toplum inisiyatifi ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlikte yürütecekleri etkinlikler gerçekleştirilecek. Bir yandan tasarruf bilincini oluşturacak projeler yürütülürken eş zamanlı olarak kurumsal ve bireysel üyelerinin dahil olacağı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Hafta boyunca ülke genelinde pek çok ilköğretim okulu, lise ve üniversitede FODER tarafından finansal okuryazarlık eğitimleri verilecek. Eğitimler ile onbinlerce çocuk ve gence ulaşılması hedefleniyor.

Borsa İstanbul’da gong gençler için çalacak

Geçtiğimiz yıl 38 ülkede borsa açılış gonguyla başlatılan Küresel Para Haftası (Global Money Week), bu yıl ülkemizde Borsa İstanbul'un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek tören ile start alacak. 14 Mart Pazartesi sabahı, Borsa İstanbul’un Açılış Gongu, SPK-FODER İşbirliğinde Küresel Para Haftası için çalınacak.

Borsa İstanbul, SPK ve FODER yöneticileri ve finansal okuryazarlık eğitimi alan gençlerin gerçekleştireceği Küresel Para Haftası Açılışı Gong Töreni ile genç kuşakların hayallerine ve finansal geleceklerine yönelik sembolik destek ifade edilecek.

Denizmen: “Akıllı ekonomi için akıllı tasarrufu bilen nesiller şart”

FODER Genel Başkanı Özlem Denizmen, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“FODER olarak biz, finansal okuryazarlığı sürdürülebilir kalkınma ve büyümenin temel parametresi olarak görüyoruz. Gençler ve çocuklar ise bu parametrenin en önemli yapıtaşları. Küçük yaşta oluşacak tasarruf bilinci, hem gençlerimizin hem de ülkemizin geleceği için atılmış verimli bir tohum. FODER üyeleri, bu sorumluluğun son derece farkında. Akıllı tasarruf etmeyi bilen yeni nesiller, akıllı ekonominin olmazsa olmaz koşulu. Tüm FODER bileşenleri olarak bizler, gençlerimize ve çocuklarımıza bu bilinci kazandırmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazırız.”

Yılın teması “akıllı tasarruf”

OECD’nin de destek verdiği Küresel Para Haftası’nın bu yılki teması, “akıllı tasarruf” olarak belirlendi. Bu tema kapsamında çocuklara ve gençlere erken yaşlardan itibaren maliyet konusunda dikkatli olmalarını sağlayacak zekaya dayalı alışkanlıklar edindirmek hedefleniyor. Hayatın ilerleyen yıllarında karşılaşılabilecek finansal sıkıntılar konusunda bilinç oluşturulurken bir yandan da para yönetimi yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Darüşşafakalı çocuklar Küresel Para Haftası’nı kutlayacak

Küresel Para Haftası etkinlikleri kapsamında, 18 Mart Cuma günü SALT Galata’da yer alan Osmanlı Bankası Müzesi'ne Darüşşafaka öğrencilerinin katılacağı bir gezi düzenlenecek. Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5. sınıf öğrencilerine yönelik müze turunun ardından öğrencilere FODER tarafından finansal okuryazarlık eğitimi verilecek.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
“Söğütlüçeşme yeşil kalsın”

“Söğütlüçeşme yeşil kalsın”

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık