HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu

Kütahayda 13. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumunda (USOS) sınıf öğretmenliğinin sorunları, alanda yapılan güncel akademik çalışmalar, öğretmenlerin ders içi etkinlikleri 3 gün boyunca konuş

4 Haziran 2014 Saat: 17:14
Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu
Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu

Kütahay'da 13. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumu'nda (USOS) sınıf öğretmenliğinin sorunları, alanda yapılan güncel akademik çalışmalar, öğretmenlerin ders içi etkinlikleri 3 gün boyunca konuşuldu, tartışıldı.
13. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin ev sahipliğinde Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Yüzlerce akademisyen ve eğitimcinin bildiri sunduğu sempozyumda sınıf öğretmenliği değişik yönleriyle masaya yatırıldı.
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı DPÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Temur Sınıf Öğretmenliği konusunda önemli bazı konuların altını çizerek, Sempozyumun teori ve uygulamanın birleştirilmesi amacıyla oluşturacağı akademik ortam ve çalıştaylarla önemli bir rol oynayacağını söyledi.
13. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı DPÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Turan Temur sempozyumun tarihçesi ile ilgili bilgiler verdi, sempozyumun yoğun ilgi gördüğünü söyleyerek sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti. Dr. Temur şunları söyledi: “Sınıf öğretmenliğine gösterilen yoğun ilgiyi, sınıf öğretmenliğinin önemi, alanda yapılan akademik çalışmaların artması, bir uygulayıcı olarak öğretmenlerin deneyimlerini paylaşma arzusu, yeni bilgi ve uygulamaları alan uzmanlarının görüşlerine açma ve son yıllarda Türk Eğitim Sistemimizin yeniden tasarlanmasına yönelik yapılanma, 4+4+4 kademeli geçiş, sınıf öğretmenliği alan sınavı, okula başlama yaşı, öğretim programlarındaki güncelleme çalışmaları gibi yapısal değişiklikleri tartışmaya açmak gibi sebeplerle açıklayabiliriz” dedi.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. Emin Karip de Sempoyzum açılışında yaptığı konuşmada, “Sınıf öğretmenlerinin yaptığı işe şu açıdan bakmamız gerekiyor. Bir temel atıyorlar ve bu temel ne kadar sağlamsa bu temel üzerine inşa edilecek bina ileriki yıllardaki eğitim ile o kadar verimli, o kadar etkili olabilir.” dedi. Karip, sınıf öğretmenliğinde başarı alanları ve başarılı olmak için yapılması gerekenler üzerine Sempozyumda ayrıntılı bilgiler sundu.
13. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Sempozyumu’na davetli konuşmacı olarak katılan Oslo Üniversitesi (Norveç) Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kamil Özerk de önemli değerlendirmeler yaptı.
Özerk, "Öğrencilerin öğrenmeleri öğretmenlerinin öğrenmelerine bağlıdır” dedi. Özerk, öğretmenler, nitelikli bir öğrenme ortamı oluşturmalıdır çünkü öğrenme gelişimin başında gelir vurgusu yaptı. Ayrıca Özerk, Türkiye’de öğretim elemanlarının okullara daha sık gitmesi gerektiğini söyledi.
Konuşmasına farklı ülkelerden istatistiki örnekler vererek devam eden Özerk, akademik çalışmalarda bilimsel verilerin doğru kullanılması gerektiğini, kuramların ise bilinçli bir şekilde araştırma sürecine dahil edilmesini ve son olarak da bilimsel yöntemlerin bilimsel bilgiye ulaşabilecek şekilde tasarlanması gerektiğini vurguladı.
Sempozyumun açılış konuşmalarının ardından sempozyuma katılan akademisyen, öğretmen ve öğrenciler bildirini sundular. Sunulan bildiriler üzerine metodolojik, içerik ve bulgulara dayalı olarak önemli tartışmalar gerçekleşti.(EFE)

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

  • Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu
  • Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu
  • Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu
  • Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu
Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu

Kütahya'da Sınıf Öğretmenliği Eğitim Sempozyumu

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 574’E yükseldi

Koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 574’E yükseldi

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık