HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Metin Göktepe, katledilişinin 23. yılında mezarı başında anıldı

Katledilmesinin 23.Yılında dostları Metin Göktepe'nin mezarı başında bir kez daha "Bu Yürek Susmayacak" dediler...

8 Ocak 2019 Saat: 19:46
Metin Göktepe, katledilişinin 23. yılında mezarı başında anıldı
Metin Göktepe, katledilişinin 23. yılında mezarı başında anıldı

Kerim Eren

23 yıl önce bugün gittiği haberde polislerce gözaltına alınan ve sonrasında darbedilerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Anma etkinliğine Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, Cumartesi İnsanları, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Battal Kılıç, Göktepe ailesi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Metinler ölmez Evrensel susmaz”, “Özgür basın susturulamaz” sloganlarının atıldığı anmada “Özgür basın, Özgür Ülke”, “Tutuklu Gazeteciler Serbest Bırakılsın”, “Metin’in Katili Çete Devleti”, “Evrensel yazıyor, Metin yaşıyor” dövizleri ve Emek partisi flamaları taşındı. Göktepe’nin mezarına Evrensel gazetesi ile karanfiller bırakıldı.

‘METİN’İN KALEMİNİ YERE DÜŞÜRMEYECEĞİZ’

Anmada ilk sözü Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat aldı. Polat “Metin’in davası gözaltında dövülerek öldürülmüş bir gazetecinin sorumlularının yargılanıp ceza aldığı ilk davadır. Basın özgürlüğü, halkın haber alma özgürlüğü bakımından da kazanılmış bir davadır” dedi. Dönemin TGC Başkanı Nail Güreli’yi de anan Polat, “Güreli’nin, Metin Göktepe davasına sahip çıkması örnekti. Ne yazık ki aramızdan ayrıldı. Dün gazeteciler öldürülüyordu. Bugün de gazetelerin öldürülmek istendiği bir dönem. Dün Eren Erdem hakkında tahliye kararı verildi. Aynı gün yakalama kararı çıktı. Küçük oğlu babasının tahliye sevincini yaşayamadı. Bu da ayrı bir üzüntü kaynağı gazeteciler açısından. Biz Metin’e tutunarak halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğü mücadelesine sahip çıkıyoruz ve gazetecilik ısrarımızı dile getirmiş oluyoruz. Metin’in ve kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımızın kaleminin yerde kalmayacağı sözünü bir kere daha vermiş olalım” diye konuştu.

‘METİN’İN ARKADAŞLARI GAZETECİLİĞE SAHİP ÇIKIYOR’

Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe  ise,“Bizim için 23 yıldır burada olmak, Metin’le buluşmaktır. Ülkenin ve o günden bugüne gazeteciliğin geldiği noktaya ışık  tutmaktır. Metin gerçeğin peşinde koşan genç bir gazeteciyken, takip ettiği haber sırasında gözaltına alınmış, adını haykırarak belki de kendi haberini yapmış, gerçek bir gazetecidir. O günden bugüne  değişen bir şey yok ama şu var; Metin Göktepe gazeteciliği anlayışı var. O günde Metin Göktepe’ye sahip çıkan genç gazeteciler bugün 50’li yaşlarındalar. Israrlarını hala sürdürerek Metin’e sahip çıkıyorlar. Halkın haber alma hakkına sahip çıkma ısrarlarını kutluyorum” dedi.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Metin’in katledildiği siyasal karanlığın yeniden yaşatıldığı bir süreçte bulunuyoruz. Bugün tek adam ve  tek parti yönetimine dayanan siyasal rejim, yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Ama Metin’in gazetesinden görüyoruz ki; işçiler arasında da bu gidişatı değiştirmeye dair tartışmalar yürütülüyor. Biz Metin Göktepeyi, Hrant Dink’i, Uğur Mumcu’yu anıyoruz. Onların şahsında bir kez daha baskılara karşı demokrasiyi, özgürlükleri savunmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz”.

‘HER GÜN BİR ÖLÜMÜ, KATLİAMI ANIYORUZ’

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu da anmada yaptığı konuşmada,“Bugün gazeteciliğin Türkiye’de  hangi bedellerle yapıldığını görüyoruz. Bugün de Metin’i anıyoruz. Gazeteciler bugün yargı eliyle yargısız infaz ediliyorlar. Bugünler elbette bitecek, basının özgür olduğu günleri göreceğiz” dedi.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ise şunları söyledi: “23 yıl önce de gazeteciler öldürülüyordu. Bugün de gazeteciler öldürülüyor, tutsak ediliyor. Ama ısrarla gerçekleri halka ulaştırmak isteyen Metinler de eksilmedi.”

‘HAKİKATLARDAN KORKUYORLAR’

DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren de yaptığı konuşmada, “Senin yanında olduğum şuan bile meslektaşlarımız ifade veriyor yargılanıyorlar. Çok sayıda meslektaşımız hapishanede. Bu yıl daha çok umutluyuz Metin. Çünkü hakikati anlatanlardan, gazetecilerden, akademisyenlerden, avukatlardan, öğrencilerden, işçilerden, halktan korkuyorlar. Onların korkusu bizim umudumuzdur” diye konuştu.

Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, ilerleyen  yaşı ve havanın soğuk olması nedeniyle anma esnasından araçtan indirilmedi. Fadime Göktepe anma bittikten sonra oğlunun mezarına gelerek ağıt yaktı. 

Fadime Göktepe

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık hava

Fotoğraf açıklaması yok.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Ferit Ozan Özdinç dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, şapka, açık hava ve yakın çekim

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ağaç, düğün ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gökyüzü, şapka ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ağaç, düğün ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık hava

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
“Söğütlüçeşme yeşil kalsın”

“Söğütlüçeşme yeşil kalsın”

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık