HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

"ODTÜ’de ağaç katliamına hayır!...Polis ablukası kaldırılsın!"

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Eğitim Hakkı Komisyonu, ODTÜ'de yapılan ağaç katliamı ve kaçak yapılaşmaya ilişkin açıklama yaptı.

9 Temmuz 2019 Saat: 09:57
"ODTÜ’de ağaç katliamına hayır!...Polis ablukası kaldırılsın!"
"ODTÜ’de ağaç katliamına hayır!...Polis ablukası kaldırılsın!"

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Eğitim Hakkı Komisyonu çağrısında u görüşlere yer verdi:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü içinde,  40 dönümlük kavaklık alanda imar yönetmeliğine aykırı, ruhsatsız ve çok sayıda ağaç kesilerek yurt binası yapılmasına karşı öğrencilerin 15 Mayıs’tan beri devam eden direnişi, Rektör Verşan Kök’ün tehdidi ardından bu sabah polis baskınıyla karşılaştı. Üniversiteye polisin davet edilmesi,  girmesi ve şiddet uygulayarak öğrencileri gözaltına alması hukuk dışı bir müdahale olması yanında üniversitenin özerkliği ve öğrencilerin eğitim hakkını ihlal etmektedir. Bu nedenlerle öncelikle polis ablukasına son verilmeli ve gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ( KYK)  bağlı bir yurt yapılacağı kararı alındığı söylenmesine rağmen, Rektör Kök’ün ve ODTÜ yönetiminin alelacele ve öğrencilerin, akademisyenlerin, çalışanların ihtiyaç, tercih ve talepleri dikkate alınmadan verdiği bir karar neticesinde; üniversiteye ait arazinin rant alanına çevrilmesi, imar mevzuatına aykırı yapılaşmanın önünün açılması, başlayan ağaç katliamları ve beraberinde ekosisteme verilen zarar hiçbir gerekçeyle açıklanamaz/aklanamaz.

ODTÜ’de polis işgaline derhal son verilmeli, gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılmalı ve yurt yapımına dayanak olarak gösterilen ve tüm kampüsün yapılaşmaya açılmasının önünü açan Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Üniversite arasındaki protokol iptal edilerek,  ağaç kesimi derhal durdurulmalıdır.  

Tüm eğitim kurumları gibi üniversiteler de tepeden inme öğrencilerin, akademisyenlerin, çalışanların görüşleri alınmadan verilecek kararlarla yönetilemez. Biz eğitim hakkı savunucuları, ODTÜ kampüsünün imara aykırı yapılaşmasına karşı direnen, üniversitelerde özerklik ve eğitim hakkı için mücadele eden öğrenci ve akademisyenlerin yanındayız.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Garbis Altınoğlu Belçika'da Enternasyonel marşı ile uğurlandı

Garbis Altınoğlu Belçika'da Enternasyonel marşı ile uğurlandı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık