HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Önce saldırıya uğradı sonra işten atıldı

Desen Triko Fabrikası'ndaki işine son verilen Yılbay Özçelik, işyerindeki baskılardan dolayı örgütlendiklerini ve bu nedenle de önce patronun saldırısına maruz kaldığını sonra da atıldığını söyledi.

7 Haziran 2019 Saat: 20:59
Önce saldırıya uğradı sonra işten atıldı
Önce saldırıya uğradı sonra işten atıldı
İSTANBUL- Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV-Tekstil-İş) Bayrampaşa’da bulunan Desen Triko Fabrikası'ndaki gerekçe gösterilmeden işine son verilen Yılbay Özçelik için basın açıklaması yaptı. Zeytinburnu’nda bulunan fabrika önünde yapılan açıklamaya Dev Tekstil İş Başkanı Burak Yıldırım ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Desen triko sendikal faaliyete saldırmaktadır, geçit vermeyeceğiz” pankartı açılarak sık sık, “Mango, Zara işçi düşmanı” sloganları atıldı.  
‘MOBBİNG KALDIRILMALI’ 
Dev Tekstil İş Sendika Başkanı Burak Yıldırım, Özçelik’in gerekçe gösterilmeden işine son verilmesine tepki göstererek, “Kural dışı çalışma, hakarete, mobbinge Mango ve Zara da ses çıkartmamaktadır. Mango ve Zara ses çıkarmadığı sürece onlar da bu suça ortak olmaktadır. Bizim iki talebimiz var. Mobbing kaldırılmalı, sendikamızın işyeri temsilcisi Yılbay Özçelik işine geri alınmalıdır. Biran önce Desen Triko, Mango ve Zara bu hukuksuz uygulamadan vazgeçmelidir. İş yeri temsilcimiz Özçelik işe geri alınana kadar, sendikal faaliyetlere dönük saldırılar son bulana kadar, mobbing son bulana kadar mücadelemiz devam edecek” diye konuştu. 
'SAHTE TANIKLARLA TUTANAK TUTULDU' 
Yıldırım’ın ardından konuşan Özçelik ise, iş yeri sahiplerinin ve aynı aileye mensup kişilerin sürekli fiziki ve sözlü saldırılarına maruz kaldıklarını aktardı. Özçelik, “Aralık 2018’den beri Desen Triko’da çalışmaktayım. İçerde çeşitli baskılar, mobbing, makaslı saldırı ve buna benzer birçok tehditle üzerimizde baskı kurmaya çalıştılar. Sahte tanıklarla tutanak tuttular ve hiçbir gerekçe gösterilmeden işime son verildi” dedi. 
Tek talebinin işe iade olduğunu dile getiren Özçelik, konuya ilişkin dava açacaklarını söyledi.  
Açıklama alkış ve ıslıklarla son buldu.  
‘PATRON MAKASLA SALDIRDI’ 
Açıklamanın ardından sorularımızı yanıtlayan Özçelik, “İş yeri sahibi ilk başta çay sigara ve yemek molalarını yasakladı. Sonra hepimize ağza alınmayacak küfürler etmeye başladı. Gelip gidip çalışanlarına küfür ediyordu. Bu süreçte içeride birkaç arkadaşımızla beraber örgütlenmeye başladık. Patron bunları fark edince beni odasına çağırdı ve orada olan birkaç kişiyle üstüme makasla saldırmaya başladı. Çevrede biriken diğer işçi arkadaşlar araya girip beni kurtardılar” diyerek yaşananları aktardı.  
GEREKÇE:  SENDİKAL FAALİYET YÜRÜTMESİ 
İşe bir gün erken gittiğini söyleyen Özçelik, kendisine, “Neden erken geldin” denildiğini ve tutanak tutulduktan bir gün sonra işine son verildiğini belirtti. Özçelik, “İşten atıldığımda tek taraflı fesih belgesi verdiler bana. Ama bu belgede sendikalı olduğumu, sendikal faaliyet yürüttüğümü ve bunları gerekçe göstererek tutanak tuttular. Buradan ne kadar haklı olduğum görünüyor. İşten atıldıktan sonra iş yeri avukatı ve patron beni ayrı ayrı arayıp önce 20 bin lira sonra 45 bin lira para teklifinde bulundular. Çünkü, işe geri dönüş davası açmamamı istiyorlar. İlerleyen süreçte, işe dönüş davası açacağım. Temennimiz işe geri dönüp, mücadelemize devam etmektir” ifadesinde bulundu. 
 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Üçlü Suriye zirvesi sona erdi... Liderlerden açıklama

Üçlü Suriye zirvesi sona erdi... Liderlerden açıklama

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık