HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

“Sendikal nedenlerle kıyıma uğradık”

KESK İstanbul Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK)ile ihraç edilen üyeleriyle birlikte Kadıköy Rıhtımda bir basın açıklaması yaptı.

12 Ocak 2020 Saat: 00:38
“Sendikal nedenlerle kıyıma uğradık”
“Sendikal nedenlerle kıyıma uğradık”

İSTANBUL

NECDET ÖZSAYGIN

KESK İstanbul Şubeler Platformu açıklamasında şunları söyledi;

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi bastırıldıktan sonra demokrasi zaferi kutlayanlar gelinen süreçte demokrasiyi ortadan kaldırdıkları gibi, dönemin karekteristiği fırsatçılık, keyfiyet ve hukuksuzluğu norm haline getirmişlerdir.Yayınlanan 36 KHK ile toplamda 160 bin gözaltı 70 binden fazla tutuklama ve devlet kurumlarından 136 bin 49 ihraç gerçekleştirilmiştir.Aynı dönemde ‘’OHAL’’ uygulamaları ile 3046 kurum ve kuruluş kapatılmış çalışmalarına son verilmiştir.

“Tüm enkazın altında ülkeyi bırakanların eseriyiz”

Aynı yolda beraber yürüyenlerin, yağan yağmurun altında beraber ıslananların istedikleri ne varsa birbirine verenlerin, ikbal uğruna tüm ülkeyi birbirlerine kurdurdukları kumpaslarla yangın yerine çevirenlerin özetidir yukarıdaki sayılar. Birbirlerinin gönlüne kurdukları harcı riya ve çıkar olan gönül köprüsü büyük bir gürültü ile yıkılırken tüm enkazın altında ülkeyi bırakanların eseridir yukarıda ki sayılar.

12 Eylül 1980 darbesinin en koyu karanlığını yırtarak ‘’darbeciler değil demokrasi kazanacak’’diyen konfederasyonumuzun üyeleri bu gün tiraji komik bir kokteyl iltisakı ile işlerinden atılmış ihraç edilmişlerdir.

“2900 dolayında üyemiz başvurularının ele alınmasını beklemektedir”

Son üç yılda Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımız üyelerinden 4283’ü OHAL KHK’leriyle ve 487 si Yüksek disiplin kurulları kararıyla olmak üzere 4770 KESK’linin çalışma hakkı gasp edilerek ihraç edilmişlerdir. OHAL komisyonu kararıyla 358 arkadaşımız görevlerine iade edilirken 1023’nün başvurusu ret edilmiştir. Halen 2900 dolayında üyemiz ise, başvurularının ele alınmasını beklemektedir.

İktidar bir hakkı bir gecede gasp ettiğinde gayet hızlı davranırken yapılan itirazlara yanıt vermeyi ise, oldukça ağırdan almakta, yıllara yaymaktadır.Nitekim Cumhurbaşkanlığının 22019/443 sayılı kararı ile OHAL işlemleri inceleme komisyonunun görev süresi bir yıl daha uzatılmıştır.İktidar zaman kazanarak bir yandan da ihraçlarla boşalttığı yerlere kendi  kadrolarını yerleştirmek istemektedir.

Bildiğiniz üzere sadece darbe girişimi ile ilgili olarak sınırlı süre için tedbirler alınması gerekirken Türkiye’nin siyasal-toplumsal yapısını değiştirmeye dönük kalıcı düzenlemeler KHK’ler eliyle yapılmış. OHAL’in kaldırılması sonrasında ise uygulamaları devam ettirilmiştir.


Bunun en somut örneği ihraçların devamına olanak veren 375 sayılı KHK’nın geçici 35.maddesi eliyle yapılan ihraçlardır. Bu şekilde şu ana kadar SES üyesi 10 Eğitim Sen üyesi 4 Haber  Sen üyesi 3 ve BES üyesi 1 olmak üzere 18 arkadaşımız bağlı oldukları Bakanlıklar bünyesinde kurulan komisyonların kararı ve bakanlık onayı ile ihraç edilmişlerdir.Bu arkadaşlarımızın tümünün ortak özelliği ya sendika yöneticileri olmaları ya sendikanın aktif üyeleri olmaları ya da sendikal eylem ve etkinliklere katılmalarıdır.

“Bizler ne savunuyoruz, ne istiyoruz”

Peki neden ihraç edildik, İnsanca yaşam demokratik Türkiye diyen barış içinde yaşayan özgür bir ülke mücadelesi veren bizler;

-Kamuda güvenceli çalışmayı savunanlarız.

-Adil bir vergi sistemi isteyenleriz.

-Emeklilik yaşının düşürülmesini savunanlarız.

-Hak ettiğinin çok altında olsa da yıllardır emeğiyle biriktirdiği kıdem tazminatı gaspına karşı çıkanlarız.

-Tüm toplumsal yaşamın dinsel referanslarla yeniden yapılandırılmasına karşı laik ve seküler yaşamı savunanlarız.

-En başından beri kesintisiz olarak sürdürdüğü parasız ulaşılabilir ve nitelikli kamusal hizmet mücadelesi verenleriz.

-Halkın iradesini savunanlarız.

-Emeği barışı demokrasiyi savunanlarız.

İşte biz KESK üyeleri savunduklarımızdan dolayı ihraç edildik.

KESK her türlü baskıya,engellemeye rağmen herkese güvenceli iş güvenli gelecek talebinden taviz vermeyen kamu emekçilerinin biricik mücadele örgütüdür.

İhraç edilen arkadaşlarımız tekrar görevlerine dönünceye kadar iş ekmek ve onur mücadelemizden taviz vermeyeceğiz.

Umutsuz değiliz,umudu,dayanışmayı,direnişi,mücadeleyi büyüteceğiz.

Mutlaka geri döneceğiz!Biz kazanacağız!

Yaşasın emek ve demokrasi mücadelemiz!Yaşasın sendikal mücadelemiz!

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Hastaneden geri çevrilen hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Hastaneden geri çevrilen hasta tutuklu yaşamını yitirdi

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık