HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Su ve Vicdan Nöbeti: Kaz Dağları'nda çadır nöbeti devam edecek

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu, Kaz Dağları'nda süren nöbete dair açıklama yaptı: Madencilik faaliyeti son bulana kadar 'Su ve Vicdan Nöbeti'miz devam edecektir.

11 Ağustos 2019 Saat: 20:51
Su ve Vicdan Nöbeti: Kaz Dağları'nda çadır nöbeti devam edecek
Su ve Vicdan Nöbeti: Kaz Dağları'nda çadır nöbeti devam edecek

Çanakkale’de merkeze bağlı Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde altın madeni projesi kapsamında yapılan ağaç katliamına yönelik başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti devam ediyor. Kanadalı Uluslararası altın tekeli Alamos Gold’un, yerli taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik eliyle yürüttüğü ağaç katliamı Çanakkale’de büyük tepkilere neden oluyor.

Evrensel'den Seçkin Sağlam'ın haberine göre, Su ve Vicdan Koordinasyon Komitesi tarafından bugün (10 Ağustos) yapılan açıklamada "Alamos Gold ve yerli taşeronlarının yaşam alanlarımız üzerindeki saldırısı ve Kirazlı Balaban’daki metalik madencilik faaliyeti son bulana kadar 'Su ve Vicdan Nöbeti'miz devam edecektir. Nöbet alanındaki fiziki yetersizlik ve orman yangını riskinin bulunması nedeniyle nöbet alanına yeni çadır kurulmaması kararı alınmıştır" denildi.

"NÖBETİMİZ DEVAM EDECEK"

Su ve Vicdan Koordinasyon Komitesi'nin açıklaması şöyle oldu:

"26 Temmuz 2019 tarihinde başlattığımız 'Su ve Vicdan Nöbeti'mizin 16. günündeyiz. Umudumuz ve direncimiz aramıza katılan, sesimize ses veren milyonlarca insanla birlikte giderek artıyor ve tüm dünyada yankılanıyor.

Dün yaptığımız basın açıklamasının basında ve kamuoyunda yanlış algılanması nedeniyle yeni bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Alamos Gold ve yerli taşeronlarının yaşam alanlarımız üzerindeki saldırısı ve Kirazlı Balaban’daki metalik madencilik faaliyeti son bulana kadar 'Su ve Vicdan Nöbeti'miz devam edecektir. Nöbet alanındaki fiziki yetersizlik ve orman yangını riskinin bulunması nedeniyle nöbet alanına yeni çadır kurulmaması kararı alınmıştır. 

'Su ve Vicdan Nöbeti'miz Kirazlı Balaban’daki nöbet koordinasyon merkezi aynı şekilde devam etmektedir. Bununla birlikte kent merkezinde ikinci bir koordinasyon merkeziyle birlikte koordine edilecektir. 

"ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİ BÜLENT TURAN'A SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRMELİ"

Diğer bir konu;

Çanakkale milletvekilimiz sayın Bülent Turan’ın 'CHP’li bazı isimler maden firmasına izin verilmesi için Ankara’da uğraş verdiler. Ancak şimdi eylemlere katılıyorlar. Bu devam ederse CHP’li o isimleri tek tek açıklayacağım' yönündeki ifadelerine açıklık getirmeye davet ediyoruz. Bu konuda açıklama yapılmaması halinde amacın 'Su ve Vicdan Nöbeti'ni itibarsızlaştırmaya yönelik yapılmış bir açıklama olduğu şeklinde değerlendirilecektir."

"KATLİAMDAN SORUMLU OLANLAR HESAP VERMELİ"

Orman Bölge Müdürlüğü’nün "yangın güvenliği" yazısının ardından Su ve Vicdan Nöbeti ile ilgili Koordinasyon Kurulu bir toplantı yapmış ve Kent Merkezi ve Balaban’daki mevcut Su ve Vicdan Nöbeti alanında iki ayrı koordinasyon merkezi kurulacağı, etkinlik ve eylemlerin devam edeceği ifade edilmişti. 

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar ve İrfan Mutluay ile Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir’in de aralarında bulunduğu Koordinasyon Kurulu'nun, toplantının ardından Su ve Vicdan Nöbeti’nin akıbeti ile ilgili bilgilendirmesinde “26 Temmuz 2019 tarihinde başlattığımız ‘Su ve Vicdan Nöbeti’mizin 15. günündeyiz. 13 kişi ile başlattığımız nöbetimiz gün gün, çığ gibi artarak onlar yüzlere, yüzler binlere, binler milyonlara ulaşarak sesimiz ulusal ve ulusalararası kamuoyunca sahiplenilmiştir. 5 Ağustos 2019 tarihinde on binlerce insanın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz, büyük su ve vicdan nöbeti buluşmasındaki açıklamalarımızda belirttiğimiz;

1. Kanadalı Alamos Gold Şirketinin ve taşeronlarının Kirazlı Balaban'daki yaşam alanlarımızdaki (toprak, hava, su) katliamlarına son vermelerini.
2. Kesilen ağaç sayısının tespiti için tarafımızdan görevlendirilecek uzmanların da yer aldığı bir komisyon oluşturulmasını.
3. Kirazlı Balaban'daki doğa katliamından sorumlu olanların yargı önünde hesap vermesini.
4. Kazdağları ve yöresindeki tüm metalik madencilik ruhsatlarının iptal edilmesi taleplerimizin sonuna kadar arkasındayız” denildi.

ÇANAKKALE VALİLİĞİ’NDEN “GRUPLAR” AÇIKLAMASI

Çanakkale Valiliği Resmi İnternet Sitesi üzerinden 8 Ağustos'ta bir açıklama yayımlanmış ve “Vatandaşlarımızın çevreye olan duyarlılığını ve hassasiyetini yönlendirmeye çalışan grupların olduğu anlaşıldığı” ifadelerine yer verilmişti. Su ve Vicdan Nöbeti’nin hedef gösterildiği yorumlarına neden olan açıklamada, madenci şirketin faaliyetinin mevzuata uygun olduğu ifade edilmişti.ORMAN BÖLGE’DEN “YANGIN GÜVENLİĞİ” YAZISI

Valiliğin açıklamasından bir gün sonra da Orman Bölge Müdürlüğünün Çanakkale Belediyesi’ne yazı gönderdiği belirtildi. Çanakkale Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Orman Bölge Müdürlüğünün, bölgenin yangına hassas bir bölge olduğunu vurgulayarak, yangın güvenliği açısından Su ve Vicdan Nöbeti çadırlarının kaldırılmasını istediği öğrenilmişti. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Erdoğan'dan eski yol arkadaşlarına: Bunlar dürüst değil

Erdoğan'dan eski yol arkadaşlarına: Bunlar dürüst değil

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık