HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Süperpak işçilerinin grevinde 50’nci gün geride kaldı

Süperpak Ambalaj fabrikası patronunun sıfır zam dayatmasına karşı greve çıkan işçilerin grevi 50 günü geride bıraktı.

8 Ağustos 2018 Saat: 18:42
Süperpak işçilerinin grevinde 50’nci gün geride kaldı
Süperpak işçilerinin grevinde 50’nci gün geride kaldı

Süperpak Ambalaj patronunun sıfır zam dayatmasına karşı İzmir, Antep ve Karaman’da greve çıkan Selülöz-İş üyesi işçiler 50 günü geride bıraktı. İşçiler, talepleri kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Karaman’daki işçiler, her gün mesai saatleri içinde Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikanın önüne gelip kurdukları çadırda bekliyor. Selüloz-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Aydın Parlakkılıç şunlar ifade etti:

“Türkiye’de 3 bölgedeki grevimiz devam ediyor. İzmir, Gaziantep ve Karaman’daki fabrikalarda çalışan arkadaşlarımız haklarını alabilmek için nöbetlerini yılmadan tutuyorlar. Bizim arkadaşlarımız 50 gündür buradalar ama işveren ortada değil. Bizim arkadaşlarımızda hiçbir şekilde sıkılma yılma yok, herkes dimdik ayakta” dedi. Selüloz-İş Karaman Temsilcisi Mehmet Akgül ise “Hiçbir şekilde bizim taleplerimize dair olumlu adım atmadılar. Bayramda da burada yine işyerimizin önünde olacağız. Sonuna kadar direneceğiz ve hakkımız olanı almak için mücadele edeceğiz”

İşçilerin talepleri

İşçiler ücretlerine net 380 lira (ortalama yüzde 23) zam talep ediyor. İşçiler gece zammının 50 kuruştan 70 kuruşa, yılda iki defa ödenen erzak yardımının 85 liradan 115 liraya, yıllık izin harçlığının 150 liradan 190 liraya, bayram yardımlarının 200 liradan 240 liraya, aylık ödenen yakacak yardımlarının da 65 liradan 80 liraya çıkarılmasını istiyor.

Bu sözleşmede ilk defa gündeme getirilen maddeler de var. Bu taleplerin arasında yıllık kıdem zammı ve yıllık 200 lira giyim yardımı bulunuyor. Siparişlerdeki düşüklükleri öne süren patron temsilcileri ise işçilerin bu taleplerine karşılık sıfır zam dayatıyor.

İşçiler, 20 Haziran’da  MM Süperpak'ta greve çıkmıştı. Greve gerek Türkiye’deki sınıf dostlarından gerekse de uluslararası arenadaki sınıf dostlarından destek ve dayanışma mesajarı gelmeye devam ediyor.

Polonyalı “The Graphical Trade Union (Związek Zawodowy Poligrafów)” sendikasından, Sloven PERGAM sendikasından, Şilili CONAGRA sendikasından ve Uni Küresel Sendikasına üye birçok sendikadan destek ve dayanışma mesajları gelmeye devam ediyor.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Alper Taş: Kritik nokta seçime katılım

Alper Taş: Kritik nokta seçime katılım

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık