HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

TBMM içtüzük değişikliği teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi

10 Ekim 2018 Saat: 00:47
TBMM içtüzük değişikliği teklifi kabul edildi
TBMM içtüzük değişikliği teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Teklifin tümü üzerinde konuşan İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, teklifin hazırlık aşamasında, TBMM Genel Kurulu^ndaki konuşma süreleri, soru sorma usulleri, komisyonların çalışma usulleri gibi, Meclis’in çalışma yöntemi konusunda çeşitli tekliflerde bulunduklarını ve şimdi bunu görüşeceklerini belirtti.

Erdoğan’ın, Mart ayında yapılacak yerel seçimler için, “Bana kimse akrabası için gelmesin” dediğini anımsatan Ağıralioğlu, “Devlette yer alan yöneticilerin, eş, dost ve akrabalarının belli makamlara atanması konusunda en kötü dönemi yaşıyoruz.” dedi.

Yavuz Ağıralioğlu, ekonominin “nefes alamaz” hale geldiğini söyleyerek “Hutbelerle de engellenemez bir stokçuluk ile karşı karşıyayız.” dedi. Ağıralioğlu, Hükümete, “Türkiye’ye yatırıma çağırdığınız insanlara, yatırımcılara, ‘başınıza bir şey gelirse beni arayın’ demeyin. Çünkü, bu hukukta oturmamış ülkelerin beylik lafıdır. Yatırımcı bu lafı duyarsa gelmez” diye seslendi.

Kesin hesap veya denetim komisyonları kurulsun’

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da teklifle getirilen yeni düzenlemeleri anlattı. Meclis’te kesin hesap veya denetim komisyonlarının kurulması gerektiğine işaret eden Akçay, bu komisyonların kurulmasının Meclis’in daha etkin olmasını sağlayacağını belirtti. Erkan Akçay, çocuk hakları ile yerel yönetim komisyonlarının kurulmasının da gelecekteki İçtüzük çalışmalarında ele alınacak konular arasında yer alması gerektiğini vurguladı.

‘Muhalefete de imkan tanınsın’

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, tekliflerin komisyon görüşmelerinde, komisyon başkanlarının konuşmasının ardından kameraların dışarı çıkartılmasını eleştirdi. Muhalefetin de sözünün söylemesine imkan tanınmasının önemine değinen Bilgen, “Herkes belirli süreler içerisinde söyleyeceği sözünü söylesin, sonra görüşmelere geçilsin.” diye konuştu.

‘Anayasa müzakerelerinde de devam etsin’

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, bu uzlaşmanın sadece İçtüzük’te değil, diğer yasa görüşmeleri ile Anayasa müzakerelerinde de devam etmesini istedi.

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, teklifle, Anayasa’da yapılan değişikliklerin İçtüzüğe dercedildiğini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra işlevsiz kalan hükümlerin İçtüzük’ten ayıklandığını iddia etti. Teamül olan bazı hükümlerin İçtüzük hükmü haline getirildiğini ve tereddüt olan konuların net hale getirildiğini belirten Akbaşoğlu, teklifteki diğer düzenlemeleri de anlattı.

AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, “Yasama ve yürütme arasındaki sert kuvvetler ayrılığı ilkesine bağlı olarak, yürütmenin Meclis’te temsil edileceği istisnai hallerin ortaya konulması, milletlerarası anlaşmaların kabul edilmesinin belirlenmesi ve denetim yollarının açıklığa kavuşturulması gibi düzenlemeler de İçtüzük’le belirlenmiştir.” ifadesini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
“Söğütlüçeşme yeşil kalsın”

“Söğütlüçeşme yeşil kalsın”

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık