HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

TGS koronavirüse karşı tutuklu gazetecilere dikkat çekti: “Acilen tahliye edilmeliler”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) koronavirüs salgınına karşı yaptığı açıklamada" cezaevinde tutulan gazetecilerin acilen tahliye edilmelerini talep ediyoruz” denildi.

23 Mart 2020 Saat: 20:29
TGS koronavirüse karşı tutuklu gazetecilere dikkat çekti: “Acilen tahliye edilmeliler”
TGS koronavirüse karşı tutuklu gazetecilere dikkat çekti: “Acilen tahliye edilmeliler”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) koronavirüs salgınına karşı yaptığı açıklamada tutuklu gazetecilere dikkat çekti. Açıklama, salgın hastalıklarda en riskli bölgenin cezaevleri olduğu belirtilerek, “Gazetecilik faaliyetlerinden cezaevinde tutulan gazetecilerin acilen tahliye edilmelerini talep ediyoruz” denildi.

"EVDEN ÇALIŞMA DEVREYE SOKULMALI"

TGS tarafından koronavirüs salgınına karşı “Haber peşinde koşan gazetecileri koruyun” başlıklı açıklama yayınlandı. Sokaklarda haber peşinde koşan gazetecilerin risk altında olduğu kaydedilen açıklamada, 

“Medya sahiplerinin birinci görevi gerçek haberi vermek, ikincisi ise bu haberi verecek olan gazetecileri salgından korumaktır. Bu nedenle salgın döneminde tüm dünyanın uyguladığı evden çalışma yöntemi bir an önce devreye sokulmalıdır. Bu yöntem ile hem yazı işleri ile haber merkezlerinde ve stüdyolarda çok sayıda çalışanın bir araya gelmesi önlenecek hem de yayıncılık faaliyeti teknolojisinin sağladığı olanaklarla sürdürülmüş olacaktır” denildi. 

“İLAN VE REKLAM GELİRLERİ KESİLMEMELİ”

Hükümetin “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketiyle işverenlere destek verdiğini ancak işçiler için önlem alınmadığının belirtildiği açıklama şöyle denildi:

“Tüm çalışanların iş güvenceleri sağlanmalı ve ek destekler devreye sokulmalıdır. İşçi çıkartmak için pusuya yatanlara fırsat verilmemelidir. Ayrıca yıllarca amacı dışında kullanılan İşsizlik Sigortası Fonundan yararlanma şartları esnetilmeli ve işini kaybedenlere fondan daha fazla kaynak aktarılmalıdır. Bu durumun yarattığı olumsuzluk işçilerin, emekçilerin sırtına yüklenmemeli, onlara fatura edilmemelidir. Gazetecilerin maaşları zamanında ödenmeli, iş güvenceleri sağlanmalıdır. Medya sahiplerinin yaşayacağı olumsuzlukları gazetecilere yansıtmalarına fırsat vermemek için Basın İlan Kurumu’nun ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın atması gereken adımlar vardır. Bu koşullarda sokağa az çıkılmasından kaynaklı olarak basılı medyaya karşı internet siteleri daha fazla kullanılacaktır. Basın İlan Kurumu özellikle yerel gazetelere, bu günlerde daha çok destek olmalı, sokağa çıkamama durumları karşısında ilan ve reklam gelirlerini kesmemelidir. Televizyon kanallarında ise Bakanlıkların RTÜK aracılığıyla uyguladığı Zorunlu Yayın spotları salgın dönemi boyunca ücretli hale getirilerek destek verilmelidir.”

"TUTUKLU GAZETECİLER ACİLEN TAHLİYE EDİLMELİ"

Tutuklu gazetecilerin de anımsatıldığı açıklamada, “Devletin özgürlüğünden yoksun olan kişileri koruma yükümlülüğü vardır. Taraf olduğumuz bütün uluslararası kurallarda bunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle dezenfeksiyon işlemlerinin düzenli olarak yapılması, mahpuslara gereken tıbbi imkanların sağlanması ve hijyen malzemeleri ile bağışıklık güçlendiricilerin ücretsiz olarak dağıtılması gerekmektedir. Görüşlerin tamamen kaldırılmadan gerekli hijyen önlemleri alınarak devam etmesi, telefon hakkının artırılması gerekmektedir. Risk altında bulunan kronik hasta, engelli, 50 yaş üstü mahpuslar ile hamile ve çocuklar acilen tahliye edilmeli, gerekiyorsa alternatif adli kontrol tedbirleri uygulanmalıdır. Gazetecilerin bir kısmı 50 yaş ve üstü risk grubunda veya kronik hastalık sahibidir. Gazetecilik faaliyetlerinden cezaevinde tutulan gazetecilerin acilen tahliye edilmelerini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
5 sağlık emekçisi gözaltına alındı

5 sağlık emekçisi gözaltına alındı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık