HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Vatandaş borcunu ödeyemiyor: Senetler patladı

2016’nın ilk iki ayında protesto edilen senet tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 yükseldi. Aynı dönemlerde karşılıksız çeklerin sayısı da yüzde 32 arttı.

17 Mart 2016 Saat: 02:10
Vatandaş borcunu ödeyemiyor: Senetler patladı
Vatandaş borcunu ödeyemiyor: Senetler patladı

Ekonomideki kötü gidişat, borçların zamanında ödenmesini engelliyor. Borçlanma için düzenlenen senetlerin protesto edilme oranı da bunu ispatlar nitelikte. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) verilerine göre 2016’nın ilk iki ayında protesto edilen senet sayısı 154 bin oldu. Bu senetlerin toplam tutarı ise 1 milyar 682 milyon TL. Böylece geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet sayısı yüzde 3 oranında azalırken, senet tutarı ise yüzde 12 oranında arttı. 

Protestolu senet lideri İstanbul
Yılın ilk iki ayında adet olarak en fazla senedin protesto edildiği il İstanbul oldu. İstanbul’u Ankara, İzmir, Konya ve Bursa takip etti. Tutar olarak ise Türkiye genelinde protesto edilen senetlerin yüzde 29'unu İstanbul ilindekiler oluşturdu. İstanbul’u yüzde 10 ile Ankara, yüzde 8 ile İzmir, yüzde 5 ile Konya ve yüzde 3 ile Bursa izledi. Protesto edilen senetlerin tutar olarak en düşük olduğu iller ise Şırnak, Bayburt ve Tunceli oldu.
Karşılıksız çek adedi yüzde 32 yükseldi
Sadece senetler değil çeklerde de ödeme sıkıntısı yaşanıyor. TBB verilerine göre 2016 yılının ilk iki ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 35 milyon adede ulaşırken, bu çeklerin parasal tutarı 111 milyar lira oldu. Aynı dönemde ibraz edilen çek tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19, çek adedi ise yüzde 15 arttı. Yılın ilk iki ayında karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında yükseldi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Özgür Gelecek muhabirleri, ‘örgüt propogandası’ iddiasıyla gözaltına alındı!

Özgür Gelecek muhabirleri, ‘örgüt propogandası’ iddiasıyla gözaltına alındı!

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık