HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Yanarak ölen işçiler unutulmadı

Esenyurt’ta bulunan Marmara Park AVM inşaatında çalışırken, kaldıkları çadırdan çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden 11 işçi, 7. ölüm yıl dönümlerinde anıldı.

11 Mart 2019 Saat: 09:23
Yanarak ölen işçiler unutulmadı
Yanarak ölen işçiler unutulmadı

Kerim EREN

İSTANBUL-İş Cinayetlerinde Hayatlarını Kaybedenlerin Aileleri ve Yakınları ile Adalet Arayan İşçi Aileleri Marmara Park AVM önünde açıklama yaptı.“Esenyurt’u unutmadık unutturmayacağız” pankartı açan aileler "İş kazası değil cinayet", "Sorumlular belli adalet istiyoruz" sloganları attı. Anma etkinliği, yapılan açıklamanın ardından ailelerin yangının gerçekleştiği yere yürüyüp, karanfiller bırakması ile sona erdi. 
Basın açıklamasının iş cinayetinde hayatını kaybeden Barış Kıyak'ın kardeşi Damla Kıyak okudu. Kıyak, "Başından beri adalet mücadelelerimizde bize güç veren, sesimizi duyuran, bugün de burada, yanımızda olan dostlarımıza iyi ki varsınız diyoruz.Bundan tam 7 yıl önce, Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında çalışırken 11 Mart 2012’de gece kaldıkları çadırlarda çıkan yangında 11 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti" dedi. 
"Türkiye’nin iş cinayetleri karnesinin korkunçluğu değişmiyor. İş cinayetlerini durdurmak için yetkililer kıllarını kımıldatmıyor" diyen Kıyak, "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2018’de en az 1923 işçi, Ocak 2019’da en az 155, Şubat 2019’da en az 125 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.Ekmek mücadelesinin işçinin hayatına mal olmasını istemiyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlandığı, daha insani çalışma koşullarının yaratılmasını istediğimiz için buradayız. Denetim sorumluluğu olanların görevlerini gereği gibi yapmasını istediğimiz için buradayız.
7 yıl boyunca tek talebimiz, bu vahşetin sorumlularının tümünün tespit edilmesi, bütün sorumluların yargılanması ve en ağır şekilde cezalandırılması oldu" diye konuştu. 
Duruşmanın 17 Mayıs 2019’a ertelendiğini söyleyen Kıyak, "Bizler aileler olarak hepinizi duruşma günü yanımızda olmaya çağırıyoruz. Gelin ki gözümüzün içine baka baka vicdanlarının rahat olduğunu söyleyemesinler. Tüm sorumluların yargılandığı, ödül gibi cezaların verilmediği bir dava olsun davamız. Zedelenen adalet duygumuz bir parça da olsa tamir edilsin, bir iş cinayeti davası daha cezasızlıkla sonuçlanmasın.
Tüm sorumlular yargılanana kadar adalet aramaya, davamızı takip etmeye devam edeceğiz. 7 yıl boyunca firma çalışanlarının yargılanması yetmez, işverenler de yargılanmalı dedik. Naylon çadırda 11 işçinin yanarak öldüğünü unutarak davrananların kalbi kurusun dedik. Mart soğuğunda, naylon çadırlarda barındırılan, yanarak ölen 11 işçiyi unutup, destek olmayanlar insanlığından şüphe etsin dedik. Patrona villa, işçiye naylon çadır reva görüp, işçiler çadırda yaşasın diyenler yargılansın dedik. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz dedik. 7 yıldır Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında hayatını kaybedenler anısına bu bölgede bir park yapılmalıdır dedik. Yapılmadı. Sembolik olarak bizler 11 canımız için 11 fidan diktik. İş cinayeti lanetinin unutulmamasının bir işareti ve kaybettiklerimizin anısına saygımızı temsilen bir anıt dikilmelidir dedik. Anıt dikilmedi. İşçilere ne kadar değer verildiğinin somut kanıtlarıdır bu isteklerimizin yerine getirilmeyişi" diye konuştu
Kıyak, son olarak bütün dünyada iş cinayetlerin de hayatlarını kaybedenler için anma ve yas günü olan 28 Nisan’ın Türkiye’de de olmasını ve Esenyurt AVM yangınında hayatını kaybedenler için anıt ve park yapılmasını istedi.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ağaç ve açık hava

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Eğitim-Sen  Ağustos'ta başlayacak olan Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı

Eğitim-Sen Ağustos'ta başlayacak olan Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık