1 haftadır gözaltında tutulan Halkevleri üyeleri serbest bırakıldı

28 Şubat 2018 Saat: 23:18

VİDEO İZLE

https://www.evrensel.net/haber/346575/gozaltindaki-halkevleri-uyeleri-serbest-birakildi

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 22 Şubat'tan bu yana gözaltında tutulan Halkevi üyesi 11 kişi, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Savcı, serbest kalanlardan 5 kişiye 'yurtdışı yasağı konulmasını' talep etti. 

Aralarında Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş'ın da bulunduğu 11 kişi, geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 11 kişi, bugün sabah saatlerinde Ankara Adliyesi'ne getirildi. Sorgularının ardından savcılık, 6 kişiyi serbest bırakırken, Dilşat Aktaş ile birlikte 5 kişiyi yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine gönderdi. 5 kişi de yurt dışı yasağı konularak serbest kaldı. 

MAHKEME ÖNCESİ YOĞUN DESTEK VARDI

Mahkeme önünde desteğe gelenlerin katılımının yoğun olduğu görülürken, Halkevleri üyeleri mahkeme salonuna girerken alkışlarla karşılandı. Güvenlik güçleri alkışın yasak olduğunu öne sürerek "Sadece el sallayın" dedi.

CHP Milletvekilleri Zeynep Altıok, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara, HDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Dilan Dirayet Taşdemir mahkeme salonunda yer aldı. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, ATO Başkanı Vedat Bulut, Emek Partisi Genel Başkan Yardımıcısı Şükran Doğan, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen'in da aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, siyasi parti, emek ve meslek örgütü temsilcisi de mahkeme salonuna destek için geldi. 

‘GEREKÇE SAVAŞ KARŞITI BİLDİRİ VE ‘TTB’NİN YANINDAYIZ’ AÇIKLAMASI’

Savcı sorgusu öncesinde açıklamalarda bulunan Halkevleri Hukuk Sekreteri Sercan Aran, 11 müvekkillerinin dün gerçekleşen Emniyet sorgusunda susma haklarını kullandığını belirtti. Aran, “Gerekçe olarak ise kendilerini hukuksuzca gözaltına alan terörle mücadele polislerine ifade vermek istemediklerini ve hukukçuyla muhatap olmak istediklerini söylediler” dedi. Dosyada gizlilik kararı bulunduğunu ifade eden Aran, isnat edilen dört suçun terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü propagandası yapmak, Cumhurbaşkanına hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik olduğunu kaydetti. Aran, delil olarak ise Halkevlerinin Afrin Savaşıyla ilgili yapmış olduğu “Afrin Savaşı Diktatörlük İnşa Savaşıdır” başlıklı basın açıklamasının gösterildiğini belirtti. 2 Şubat tarihli BİMER’e yapılan bir ihbarın da deliller arasında olduğunu belirten Aran,” Halkevleri binasının girişinden fotoğraflar almışlar. Özellikle de bir tane afişi fotoğraflamışlar. “Savaşı Savunmak Suçtur, Barışı Savunmak Haktır. TTB’nin yanındayız” yazıyor afişte. Müvekkillerimize bunu sordular” dedi.  TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasının ardından TTB önünde yapılan basın açıklamasında Genel Başkan Dilşat Aktaş’ın oradaki konuşmasının da deliller arasında olduğunu vurgulayan Aran, “Biz Recep Tayyip Erdoğan diktatör olsun diye sağlık hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” sözlerinin sorulduğunu belirtti. 

DİLŞAT AKTAŞ'TAN İLK AÇIKLAMA

Serbest bırakıldıktan sonra açıklama yapan Dilşat Aktaş, “Buradan bir kez daha söz veriyoruz, bu memlekete laikliği, eşitliği, özgürlüğü, barışı biz getireceğiz. Bu topraklarda yaşayan herkes için, börtüsüyle böceğiyle, Dünya üzerinde yaşayan bütün halklar için özgürlüğü biz inşa edeceğiz. Bizler 86 yıllık bu mücadelede halkın çıkarları için mücadele ettik” dedi.

Aktaş, gözaltında oldukları sıradan kendilerine destek verenlere de teşekkür etti.

VİDEO İZLE

https://www.evrensel.net/haber/346575/gozaltindaki-halkevleri-uyeleri-serbest-birakildi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Videoya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Videoyu Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık