Güncel

1 Mayıs Taksim Platformu: 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz I Emek güçlerine çağrı

2024 1 Mayıs Taksim Platformu açıklama yaparak, 1 Mayıs günü Taksim Meydanı'nda olacaklarını duyurdu. Tüm emek örgütlerini de birlikte hareket etmeye davet etti.

5 Nisan 2024 Saat: 14:45
1 Mayıs Taksim Platformu: 1 Mayısta Taksimdeyiz I Emek güçlerine çağrı
1 Mayıs Taksim Platformu: 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz I Emek güçlerine çağrı

TÜRKER DEMİRCİ


1 Mayıs Taksim Platformu,  işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler ve ezilenlerden yana mücadele yürüten tüm güçleri, hep birlikte 1 Mayıs günü Taksim'de olmaya çağırdı.

Emperyalist kapitalist sistemin işçi ve emekçilere, ezilen halklara savaş politikaları ve daha fazla sömürü dayattığı belirtilen açıklamada, sermayedarların servetlerine servet kattığı, emekçi halkın da her geçen gün daha fazla yoksullaştığı hatırlatıldı. Bu uçuruma ve sömürü düzenine işçiler ve ezilenlerin büyük oranda örgütsüz de olsa direndiği kaydedilen açıklamada, 2024 yılı 1 Mayıs'ının sermaye sınıfı ile işçi sınıfının iradelerinin karşı karşıya geleceği gün olacağı vurgulanan açıklamada, 2024 yılında Türkiye'de işçi sınıfı, öğrenciler, Kürt halkının sürdürdüğü mücadeleler anımsatıldı.

2024 1 Mayıs'ını bu mücadelelerden aldıkları güçle karşıladıklarını kaydeden 1 Mayıs Taksim Platformu, "Arkamıza aldığımız bu gücün devrimci dayanışmayla daha da pekişmesi 1 Mayıs'ın toplumsal mücadelenin önünü açacak bir iradenin ortaya konduğu bir güne dönüşmesi ellerimizdedir" dedi.

Açıklamada son olarak şu çağrıya yer verildi: "2024 1 Mayıs'ı, İstanbul'un her havzasının, her mahallesinin, her meydanının, her okulunun, işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele gününün gündemleriyle donatıldığı; yoksulluk dayatmalarına, güvencesizliğe, geleceksizliğe karşı milyonlarca insanın kendi geleceklerine sahip çıkmasının gününe dönüştürülmelidir. Biz, 2024 1 Mayıs Taksim Platformu'nu oluşturan örgütler olarak bu 1 Mayıs gününü ve ona giden süreci beraber örgütleyerek, 1 Mayıs'ın birleşik, kitlesel, tarihsel ve sınıfsal özüne uygun olarak kutlanması ve sömürü, baskı, savaş politikalarına karşı direnişin günü olması için bir araya geliyoruz. İşçi sınıfı ve emekçilerden, kadınlardan, halklardan, gençlerden, yok sayılanlardan ve ezilenlerden yana mücadele yürüten tüm güçleri de 2024 Taksim 1 Mayıs'ı için gücümüze güç katmaya çağırıyoruz. Sömürüye, baskıya, savaş politikalarına son. 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz."

1 Mayıs Taksim Platformu ilk etapta  Alınteri, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Birleşik İşçi Hareketi Devrimci Çözüm , Devrimci Parti, Dostluk ve Kültür Derneği Ezilenlerin Sosyalist Partisi, İşçi Birlikleri Sendikası, Kaldıraç Hareketi Komün,  Mücadele Birliği Platformu,  Proleter Devrimci Duruş, SOLDER, Söz ve Eylem,  Yeni Dünya için Çağrı yer aldı.

Öte yandan çok sayıda kurumun da platformda yer alması veya birlikte Taksim’de buluşmak için koordinasyon içinde yer alması bekleniyor!

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız