Güncel

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, yaptığı basın toplantısı ile 20-24 Temmuz’da gerçekleştirilecek 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programını kamuoyuna duyurdu.

10 Temmuz 2022 Saat: 10:26
20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı
20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı

HDP EŞ GENEL BAŞKANI PERVİN BULDAN DA KATILACAK

21 Temmuz günü festival meşalesinin yakılmasıyla gerçekleşecek açılış programının ardından konuşmalar, halk oyunları, resim sergileri, müzik dinletisi ve panel düzenlenecek. “Geçmişten günümüze kadın mücadelesi; kazanımlar, perspektifler” başlığıyla yapılacak olan panele Havle Derneği’nden Rümeysa Çamdereli, Emek Partisi’nden Şükran Doğan, Yeni Demokrat Kadın’dan Elif Karakaya, Akademisyen Hülya Osmanağaoğlu ile aktivist Hacer Özdemir katılacak.

21 Temmuz akşamı Şehir Stadyumundaki program ise Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacar ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasıyla başlayacak. Ardından Dersim Belediyesi Çocuk Korosu, Ozan Serdar(Zülfü Engin), Revşan Çeliker Gürbüz, Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ile Grup Vardiya’nın konserleri ile sona erecek.

22 TEMMUZ CUMA GÜNÜ PROGRAMI

22 Temmuz Cuma günü ise Mesut Özcan’ın moderatörlüğünde “Ozanlarımızı Anıyoruz: Alaverdi, Gulızare, Sa Heyder, Sey Qaji, Sey Sılemanê Qurqurik, Sey Weliyê Kupıke, Sılo Qız, Wakıle, Wuşene Weliyê İmami, Zerifa” başlıklı panel gerçekleştirilecek. Panelde Daimi Cengiz, Raber (İmam) Diler, Doğan Munzuroğlu, Seyfettin Elaldı, Zeynep Kılıç ve Sait Baksi konuşmacı olarak yer alacak. Aynı gün “Eşitlik, Özgürlük ve Demokrasi Ekseninde Siyasal Durum ve Görevlerimiz” başlığıyla yapılacak panelin katılımcıları ise SMF Temsilcisi Erdal Ataş, HDP Van Milletvekili Tayip Temel, Emek Partisi MYK Üyesi İskender Bayhan, Partizan Temsilcisi Ertan Çıta, Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı Aysel Tekerek ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş olacak. Panelin moderatörlüğünü ise Dersim Baro Başkanı Avukat Kenan Çetin üstlenecek. Behzat Firik Kültür Merkezi Çocuk Korosu, Doğan Çelik, Hıdır Bakır, Şenol Akdağ, Musa Baki ve Ruken Yılmaz da aynı gün müzik dinletisi verecek.

FESTİVALİN 3. GÜN PROGRAMI

Festivalin 3. gününde de Ekber Kaya’nın moderatörlüğünde “Alevi İnancı Temelinde Eşit Yurttaşlık” başlıklı panel gerçekleştirilecek. Panelde konuşmacı olarak Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ile araştırmacı-yazar Erdal Yıldırım yer alacak.

Aynı gün Qemero Areyiz, Delil Xıdır, Helin Erenler, Hasan Doğan, Yeter Öztan, Aydın Yağan ve Sait Bakşi’nin katılımıyla “Ber be ber Kılamê Kırmanciye (Kuşaktan Kuşağa Kültürümüz)” başlıklı panel düzenlenecek. Panelin moderatörlüğün de Cemal Taş yürütecek. Ayrıca Emek ve Demokrasi Platformu Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirerek, burada yoksulluğa, yozlaşmaya, asimilasyona ve doğa katliamlarına karşı bir basın açıklaması yapacak.

3. gün Maviş Güneşer,  Zeynep Kılıç, Ceren Aytaç, Sena Dersimi, Vardan Hovanissian ve Anadolu Quarted eşliğinde Mehtap Arslanargun’un müzik dinletisi, “Domane 38” isimli belgesel gösterimi ile sona erecek.

FESTİVALİN SON GÜNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK PROGRAMLAR

Festivalin son gününde gerçekleştirilecek programlar ise şöyle:

“İnsan Hakları, Demokrasi ve Hukuk” başlıklı panel. Moderatör: Av. Fatma Kalsen. Katılımcılar: Diyarbakır Baro Başkanı Av. Nahit Eren, Av. İlke Işık, Av. Gülizar Tuncer ve Av. Naim Eminoğlu.

“Madencilik Yağmasına Karşı Dağları, Talana Karşı Doğayı ve Yaşamı Savunuyoruz” başlıklı panel. Moderatör Av. Özgür Ulaş Kaplan. Katılımcılar: Sedat Cezayirlioğlu, EMEP Çevre Büro Üyesi Özer Akdemir, Munzur Koruma Kurulu’ndan Hasan Şen, Polen Ekoloji’den Cemil Aksu, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nden Agit Özdemir.

Şehir Stadyumundaki son programda ise Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu söz alacak. Ardından Dersim ve Fındıklı Belediyeleri Korolarının ortak dinletisi, Grup Gündoğarken, Haydar Bayar, Ayşe Tütüncü, Grup Munzur, Metin Kemal Kahraman ile Mikail Aslan konser verecek.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız