Ekonomi

5 milyonu aşkın kişi 2019'da kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemedi

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, 2019’da yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi bireysel kredi borcunu, 2 milyon 700 bin kişi de kredi kartı borcunu ödeyemedi.

24 Şubat 2020 Saat: 08:25
5 milyonu aşkın kişi 2019'da kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemedi
5 milyonu aşkın kişi 2019'da kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, 2019’da yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin bireysel kredi ve 2 milyon 700 bin kişinin de kredi kartı borcunu ödeyemediğini hatırlatarak “Borç sorunu can alıyor. 'Acilen bireysel borçlular için Borç Yapılandırma Fonu kurulmalı. Aksi halde sosyal patlamalar kaçınılmaz olacak' demiştik, maalesef 2020 yılı bu öngörümüzü haklı çıkarıyor” dedi.

Hane halkları borçlarına ilişkin bir değerlendirme yapan Erdoğdu, 2019 yılında yaklaşık 97 bin kişinin bireysel kredi, 78 bin kişinin de kredi kartları borçlarını ödeyemediği için yasal takibe düştüğünü söyledi.

Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısındaki artışın arkasındaki temel nedenin, iktidarın kötü yönetiminin yarattığı kriz ortamı olduğunu ifade eden Erdoğdu, şu bilgileri verdi:

“Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin son rakamlarına göre 2019 yılı sonunda bireysel kredi borçlarını ödeyemeyip takibe düşen vatandaş sayısı 96 bin 683 kişi, bireysel kredi kartını ödeyemediği için yasal takip başlatılan kişi sayısı ise 78 bin 395. Henüz takibe düşmemiş ama bireysel kredi borcunu ödemekte problem yaşayan vatandaş sayısı 2 milyon 536 bin, kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaş sayısı ise 2 milyon 694 bin kişi.”

TEMEL İHTİYAÇLAR KREDİYLE KARŞILANIYOR

AKP iktidarının vatandaşların en temel ihtiyaçlarını dahi borçlanarak karşılandığı bir kredi düzeni yarattığını kaydeden Erdoğdu, “Ücretlerin hızla enflasyona yenildiği bir ekonomide, insanlar geçinebilmek için zorunlu olarak krediye yöneldiler ama gerek ücretlerin düşüklüğü gerekse hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşın önemli bir kısmı borcunu ödeyemez duruma düştü” diye konuştu.

Yurttaşların önemli bir kısmının işsizlik nedeniyle ödeme yapamadığını ve önemli bir kısmının varlık yönetim şirketlerinin eline düştüğüne işaret eden Erdoğdu şöyle devam etti:

Reklam

“Bankalar ve devlet, zora düşmüş şirketlere borçlarını yapılandırmaları için seçenekler sunarken maalesef bireysel borcu olan vatandaşlara bu imkanı sağlamıyor. Bu durumda zaten zor koşullarda yaşamaya çalışan insanlarımızın bir kısmı ne yazık ki hayatına son vermeyi seçiyor. TÜİK’in son rakamlarına göre günde 8.6 kişi intihar ediyor. Bu korkunç bir rakam. 2020 yılında gelen haberler bu sayının daha yukarı çıkacağını gösteriyor. Eğer hükümet bu soruna el atmazsa borç sorunu artan bir hızla can almaya devam edecek.” 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız