Güncel

ADAMOB: Ülke genelinde 14 gün kısıtlamaya gidilmeli

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği, pandemiye ayrılan tüm yatak ve yoğun bakımların dolduğunu belirterek ülke genelinde 14 gün kısıtlamaya gidilmesi çağrısı yaptı.

30 Kasım 2020 Saat: 19:26
ADAMOB: Ülke genelinde 14 gün kısıtlamaya gidilmeli
ADAMOB: Ülke genelinde 14 gün kısıtlamaya gidilmeli

Adana Tabip Odası, Adana Eczacı Odası, Adana Diş Hekimleri Odası, Adana Veteriner Hekimleri Odası, Adana Barosu, TMMOB İKK ve Adana Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'ndan oluşan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) yaptıkları basın açıklamasıyla Covid-19 pandemisinin önemine dikkat çekerek alınması gereken tedbirlerin önemine dikkat çekti.

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Selahattin Menteş, ADAMOB bileşenleri adına yaptığı açıklamada; tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'nin de çok zor günlerden geçmeye devam ettiğini belirterek "Covid-19 salgın hastalığının yaygınlığı ile artışların devam etmesi ve artan ölümler bizleri endişeye sevk etmektedir" dedi.

Uzm. Dr. Menteş, "İlimizde pandemiye ayrılan tüm yatak ve yoğun bakımlar dolmuş durumdadır. Acil servislerinde sedye bulan hastalar kendini şanslı hissetmektedir. Pozitif çıkan hastaların büyük çoğunluğu evlerinde ve uygunsuz koşullarda takip edilmektedirler. Yatak doluluğu ve acillerin kalabalıklığı maalesef hastaneye yatması gereken hastaları evlerde kalmaya itmektedir" ifadeleriyle kentteki durumu aktardı.

'SORUMLULAR HALKTAN BİLGİ SAKLAYANLAR'
Menteş, "Bugüne gelinilmesinin sorumluları, gerekli önlemleri almayanlar ve halktan bilgi saklayanlardır. Gelinen noktada maske, sosyal mesafe ve hijyen başta olmak üzere tüm önlemler önemli olmakla birlikte yetersiz ve çözümden uzaktır" dedi.

Menteş, alınması gereken tedbirlere dair şu önerileri sıraladı:

 Acilen ülke genelinde uygun koşullar hazırlanılarak 14 günlük sokağa çıkma kısıtlaması getirilmelidir. Bunun sağlanamaması durumunda hastalığın artış gösterdiği büyük illerde mutlaka 14 günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmalıdır.
 Tüm toplantı ve kalabalığa neden olan etkinlikler yasaklanmalı, halk hareketliliği olabildiğince kısıtlanmalıdır. Sağlık, güvenlik, temizlik ve gıda satış hizmetleri dışında kalan tüm faaliyetler durdurulmalıdır. Bu durumdan zarar gören tüm kesimlerin, esnafın ve çalışanların uğrayacakları kayıplar karşılanmalıdır.
 Tarımsal üretimde devamlılık ve sağlıklı gıdaya erişimde ileride yaşanacak sorunların tespiti ve çözümü sağlanmalıdır.
 Tüm kamu yöneticileri ve sivil kuruluşlar birlik içinde çözüm yollarını halka anlatmalı ve güven ortamı sağlanmalıdır.
 Adana'mızda halk tarafından algılanan verilerin güvenirliliğinin önemi, halkın pandemiye duyarlılığını, Covid-19 ile mücadeleye inandırıcılığı sağlamak ve gerçek verilerle pandemi takip komisyonunun oluşturulmasının önemi daha ciddi şekilde ortaya çıkmıştır.
 Ayrıca kış şartlarında şehrimizde hava kirliliğinden doğabilecek Covid-19 açısından yaşanacak artışlara dikkat çekilip hazırlık sağlanmalıdır.
 Filyasyon ekipleri acilen güçlendirilmelidir. Hasta vatandaşların ihtiyaç söz konusu olduğunda hastanelerde ve evde uygun şartlarda tedavi ve bakım hizmetleri sağlanmalıdır.
 Filyasyon kurallarına uyamayacak veya uygun koşulları olmayanlar otel ve yurtlara alınmalıdır.
 İlimizde atıl durumda olan Eski Göğüs Hastalıkları, eski Çukurova Devlet ve Askeri Hastanesi vaka artışlarından kaynaklanabilecek ihtiyaç için tam kapasite ile çalışmaya bir an önce hazırlanmalıdır. Bunun yanında özel hastaneler de yeniden pandemi hastanesi olarak çalışmaya başlamalı ve yatan hasta takip ve tedavisini gerçekleştirmelidir.
 Ayrıca tekrar hizmete açılabilecek hastanelerin veya kurulabilecek sahra hastanelerlnin acil olarak hizmete hazırlık aşamasında mühendislik hizmeti sağlama konusunda talep halinde TMMOB olarak her türlü yardıma hazır olduğumuzu da bildirmek isteriz.
 Test yoğunluğunu azaltmak adına Aile Sağlığı Merkezleri ve hatta evde test yapma imkanı sağlanmak için çalışmalar yapılmalıdır.
 Bulunamayan ilaçların tedariği sağlanmalı ve hastaların ilaca ulaşımı hasta ve hasta yakınlarının bulaş riski ve mağduriyetini önlemek adına mümkün olduğunca kolaylaştırılmalıdır.
 Enfekte sağlıkçı artışını da düşünerek yeni sağlıkçı atamaları acilen yapılmalıdır.
 Pandemide bugüne kadar 70 üzeri hekim, diş hekimi, 23 eczacı ve 190 civarı sağlık çalışanı yaşamını kaybetmiştir.
 Sağlıkçıların çalışma koşulları ve kişisel koruyucu ekipmanları eksiksiz sağlanarak 6 saatlik vardiya çalışmasına geçilmelidir.
 Covid-19 sağlık çalışanları için mutlak surette meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

Etha

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız