Güncel

Ankara Garı önünde katliamda yaşamını yitirenleri anıldı I 64 aydır öfkeliyiz

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci, 10 Ekim Ankara katliamı yargılamalarında adalet görmediklerini belirterek, "64 aydır öfkeliyiz" dedi.

10 Şubat 2021 Saat: 21:45
Ankara Garı önünde katliamda yaşamını yitirenleri anıldı I 64 aydır öfkeliyiz
Ankara Garı önünde katliamda yaşamını yitirenleri anıldı I 64 aydır öfkeliyiz

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Ankara katliamının yaşandığı Ankara Garı önünde katliamda yaşamını yitirenleri andı. Anmada, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. Anmada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci, adalet şiarıyla gittikleri mahkeme salonlarından hala adalet adına bir şey görmediklerini belirtti.

Katliamın 64. ayı olduğunu ve bu süreçte mücadele etmenin önemini herkese gösterdiklerini söyleyen Sakinci, "Biz herkese bir mücadelenin ne kadar ileriye götürülebileceğinin gösterdik. 64 aydır öfkeliyiz. Bu ülkenin tarihi katliamlarla dolu. Biz katliamlara topyekun savaş açan ve karşısında olan insanlarız. Bize bir şey olmasaydı da biz canlarımızı kaybetmiş olmasaydık da katliamlara karşı gelenlerin bir parçası olmaya devam edecektik" dedi.

"Davada ilk defa bir sanığın 'insanlığa karşı suç' üzerinden yargılandığı bir süreç var" diyen Sakinci, şöyle devam etti: "Davada yargılanan 36 sanıktan 19'u yakın bir süreçte istinaftan cezalar aldığı bir süreç yaşadık. Geriye kalan firarilerin boş sanık sandalyeleri ile yargılanmaları devam ediyor. Türkiye'de ilk defa insanlığa karşı suç işlemekten bir firari sanık yargılandı. Yıllardır birçok katliamın bu kapsamda yargılanmasını istiyorduk. Bir firari sanığın bunla yargılanması yetmese de bunun ileride tüm davalarda gerçekleşmesini istiyoruz. Bu süreçte mahkeme heyeti değişti. Değişen heyetle 10 Mart'ta görülecek ilk davaya halkımızın katılımını bekliyoruz."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız