Güncel

Ankara’ya ulaşan BTS: Sürgünleri kabul etmiyoruz

ANKARA - BTS üyelerinin TCDD’de yaşanan sürgünlere karşı başlattığı yürüyüş Ankara’da sonlandırıldı. Sendikaya randevu vermeyen TCDD Genel Müdürlüğü, görüşmeyi kabul etti.

4 Haziran 2020 Saat: 13:57
Ankara’ya ulaşan BTS: Sürgünleri kabul etmiyoruz
Ankara’ya ulaşan BTS: Sürgünleri kabul etmiyoruz
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyelerinin sürgünlere karşı İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakır’dan başlattığı yürüyüş, Ankara’ya ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) önüne yürümek isteyen BTS üyelerine, polis engel olmak istedi. BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, Anayasal hakları gereği TCDD önünde açıklama yapacaklarını ifade etti. TCDD’ye sürgünlerin nedenlerini sormak istediklerini söyleyen Bektaş, “Bu suçsa, beni gözaltına alın” diye polis engeline tepki gösterdi. Bektaş, “Demiryollarında memursunuz. Devlette yükselmenin şartları vardır. Bu sürgünlerin sorumlularına seslenmek istiyoruz: Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır” dedi. 
HDP ve CHP milletvekillerinin de olduğu grup, engelleme üzerine uzun süre polis ile tartıştı. Ardından BTS üyeleri ve milletvekilleri, TCDD önüne geçti. Sabah saatlerinde TCDD önünde başlayan polis yoğunluğu sürüyor.  
‘ORTAÇAĞ ZİHNİYETİ’ 
mezopotamya Ajans'ın haberine göre, TCDD önünde yapılan açıklamada konuşan BTS Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, “Yaklaşık 3 ay önce, siyasi bir projeyle, işinde uzmanlaşmış arkadaşlarımızı sadece bağlı oldukları sendikadan dolayı sürgün etmişlerdir. Bu zihniyet Ortaçağ zihniyetidir. Dört koldan yürüyerek, sürgün edildikleri kurumun genel merkezi önündeler. Şu an o koltukta oturan kişilerin yerine yarın başkası gelecek, sizden korkmuyoruz. Bu insanlık dışı tutumunuz karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Bu kurum sizin babanızın malı değil. Sürgünleri kabul etmemiz mümkün değil. Arkadaşlarımız bir an önce işlerine iade edilmeli” dedi. 
‘FAŞİZME İZİN VERMEYECEĞİZ 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, salgın sürecinde yaşam koşullarının gözetilmeden yapılan sürgünlerin durdurulması gerektiği çağrısında bulunarak, “İktidar liyakatsizliklerle devletin birçok kurulusunda kendi yandaşlarını atamaya devam ediyor. Bugün sürgün edilen emekçilerin içinde ağır hastalar da var. Bu hastalıkları göz önünde bulundurmayan yaklaşım zalimliğin göstergesidir. Bu ülkeyi faşist diktatörlüğe çevirmeyen çalışan AKP ve bütün güçlerin şunu bilmesi gerekiyor; haklardan, özgürlüklerden, demokrasiden yana olan herkesin büyük mücadeleler vereceği günlere geldik. Bizler bu faşizmin sürmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu. 
‘KARARLAR UTANCINIZ OLACAK’ 
CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, TCDD yöneticilerine seslenerek, “31 tane arkadaşımızla ilgili aldığınız sürgün kararına karşı uyarı yapıyorum. Bu yaptığınız yanlıştan vazgeçin. Tez zamanda vazgeçmezseniz, bu sizin ailenize utanç vesikası olarak yapılacaktır. İnsanları sürgün etmek çağ dışı anlatmışlardır. Gücünüzü nerden alıyorsanız, şunu bilin ki gittiğiniz yol yol değildir. Tel örgülerin arkasında bizleri izleyen yöneticilere sesleniyorum. Bugün varsınız, yarın gideceksiniz. Bugün aldığınız kararlar sizin utancımız olacak” ifadelerini kullandı. 
BEKTAŞ: UTANÇ DUYUYORUM 
BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ise “164 yıllık bir kurumun genel merkezi önündeyiz. Bu kurumun çalışanı olarak utanç duyuyorum. Liyakatsiz atamalar ve arazilerini peşkeş çekmekle bu kurum gündeme geldi. Şimdi de sürgünlerle, 15'i sendika üyesi plan 30 arkadaşımız sürgün edildiler. Ey Genel Müdür, neden yapıyorsun bunu? Genel Müdür, 12 Mayıs'tan beri kapıları kapatmış bizi dinlemiyor. Halbuki biz bu 160 yıldan fazladır burada olan bu kurumun çalışanlarıyız" dedi.  
Bektaş, TCDD Genel Müdürlüğü’nün iki aydır randevu taleplerinin kabul etmediğini belirtti. 
Açıklamanın ardından, TCDD Genel Müdürü ile BTS yönetimi bugün görüşme gerçekleştirecek. 
BTS üyeleri, görüşme sona erene kadar Ankara Garı içinde bekleyeceklerini duyurdu. 
NE OLMUŞTU? 
TCDD Genel Müdürlüğü, 11 Mayıs’ta hiçbir gerekçe göstermeden 13’ü BTS üyesi, 30 demiryolu emekçisini sürgün etti. Sürgün kararı İzmir, İstanbul, Adana, Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu birçok ilde protesto edildi. BTS üyeleri sürgün kararının geri çekilmesi talebiyle 2 Haziran’da İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakır’daki tren garları önünde basın açıklaması yaparak, dört koldan TCDD Genel Müdürlüğü’ne yürüyüş başlattı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız