Güncel

Ankara'ya yürümek isteren Soma maden işçileri Salihli'de gözaltına alındı

Yıllardır ödenmeyen tazminatları için Ankara'ya yürümek isteyen Soma Uyar Madencilik işçileri yine engellendi. Madenciler sabaha karşı Salihli'de gözaltına alındı.

17 Ekim 2020 Saat: 08:55
Ankaraya yürümek isteren Soma maden işçileri Salihlide gözaltına alındı
Ankara'ya yürümek isteren Soma maden işçileri Salihli'de gözaltına alındı

Ödenmeyen tazminatları ve ücretleri için Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya başlattıkları yürüyüş engellenen madenciler mücadelelerini sürdürüyor.

Bir kez daha Ankara'ya yürümeye çalışan işçiler sabaha karşı Manisa'nın Salihli ilçesinde gözaltına alındı. Gelişmeyi sosyal medya hesaplarından paylaşan Bağımsız Maden-İş, "YİNE GELECEĞİZ, YİNE YÜRÜYECEĞİZ. VAZGEÇMEYECEĞİZ..." açıklaması yaptı.

Soma’daki Uyar Madencilik’te çalışan ve daha sonra işten çıkarılan işçilerden 748’i tazminatlarını alamadıkları için uzun süredir eylemde. Daha önce de heyet olarak birkaç kez Ankara’ya giden işçilerin sorunları 7 yıldır çözülmedi.

Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı işçilerinin ücretleri ve tazminatları için başlattıkları direniş de 40 günü aştı.

Soma ve Ermenek'teki işçiler alacakları için 12 Ekim Pazartesi günü Ankara'ya yürüyüş başlatmış, yürüyüşleri valilik tarafından engellenmişti. Ermenekli işçiler jandarmanın biber gazlı ve plastik mermili müdahalesine maruz kalmıştı.

İşçilerden bir heyet Ankara'da temaslarda bulundu. İşçiler, TBMM'de grubu bulunan partilerle (görüşmeyi kabul etmeyen AKP ve MHP dışında) görüşmeler yaptı. TKİ ile de görüşen işçiler, "TKİ sorumlu olduğu halde sorumlu biz değiliz diyor, madem sorumlu kimse gelsin bizimle muhatap olsun" demişlerdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız