Güncel

AYM'den Gezi davası kararı: İddia dayanaktan yoksun

ANKARA- AYM, Gezi Parkı’ndaki eylemlerde ceza alanların başvurusunu “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna” karar verdi.

21 Ekim 2021 Saat: 08:59
AYMden Gezi davası kararı: İddia dayanaktan yoksun
AYM'den Gezi davası kararı: İddia dayanaktan yoksun
Anayasa Mahkemesi (AYM) Gezi Parkı’nda düzenlenen eylemlere katılanlar hakkında verilen cezaların “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarını ihlal”ettiği iddiasına ilişkin başvuruyu karara bağladı. 
AYM ‘DAYANAK’ BULAMADI 
Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şunlar yer aldı: “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işleme suçundan cezalandırılma dolayısıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğuna. Toplantı ve yürüyüşe silahla katılma, kanuna aykırı toplantıda ihtara rağmen dağılmamakta ısrar etme ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından cezalandırılma dolayısıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna.” 
Kararın oy birliğiyle alındığı vurgulanarak, yargılama giderlerinin başvurucular üzerine bırakıldı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız