Güncel

Bedriye ve Aygül Doku’nun eylemi 2’nci gününde

Gülistan Doku’nun ailesi, Seyit Rıza Meydanı’nda başlattıkları oturma eylemine, 2’nci gününde devam etti.

9 Eylül 2020 Saat: 07:54
Bedriye ve Aygül Doku’nun eylemi 2’nci gününde
Bedriye ve Aygül Doku’nun eylemi 2’nci gününde

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Gülistan Doku'dan, 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki arama çalışmalarının sonlandırılması üzerine, Doku'nun ailesi Dersim’de bulunan Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı.

Etkin bir çalışma yürütülmesi talebiyle başlatılan eylem, polis saldırısına karşı 2’nci gününde devam etti. Dün (7 Eylül 2020, Pazartesi) eylemde Doku'nun  anne ve ablası darp edilerek gözaltına alınırken bugün de babası polislerce darp edildi.

Oturma eylemine Gülistan Doku İçin Adalet Koomisyonu, Dersim Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin de destek verdi. 

"Başsavcılık açıklama yapmalı"  

Mezopotamya Ajansı'nda ye alan habere göre, engelleme çabalarına rağmen konuşan abla Aygül Doku, soruşturmada baş şüpheli olmasına rağmen Zainal Abarakov’un ifadesinin alınmasına yönelik hiçbir adımın atılmamasına tepki gösterdi. Doku, “Bu kararı uygulamayanlar beş dakika içinde Gülistan Doku’nun annesini bir suçluymuş gibi buradan sürükleyip götürdüler. Başsavcılığın bu konuda kamuoyuna, Doku Ailesi’ne bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

"Dayanacak gücüm kalmadı"

Polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku ise, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade etti. Anne Doku, yaşadığı acıyla “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” dedi. 

Ne olmuştu?

Dersim'de üniversite öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 Pazar günü kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu'na geri dönmedi.

Telefon eden yurt arkadaşları Doku'ya ulaşamamaları üzerine endişelenip Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü'ne başvurdu ve ailesine haber verildi.

Aile kente gelerek 6 Ocak'ta Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusunda bulundu.

Doku'nun bulunması için arkadaşlarıyla görüşen, cep telefonu sinyallerini izleyen polisler, kent genelindeki MOBESE kayıtlarını inceledi.

İncelemelerde Doku'nun saat 11.29'da, Atatürk Mahallesi'ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiği tespit edildi.

Ancak bindiği aracın yol güzergahında bulunan mobese kameralarında yapılan incelemelere rağmen araçtan nerede indiği tespit edilemedi.

Bindiği minibüsün şoförü belirlenerek ifadeye çağrıldı. Sürücü, pazar günü olması dolayısıyla aracın üniversiteye girmediğini, dönüşte minibüsün boş döndüğünü ve Doku'nun nerede indiğini hatırlamadığını söyledi.

Sürücünün bu ifadesi üzerine Doku'nun kameraların görmediği tek durak olan kent merkezinin Sarı Saltuk Köprüsü'nde indiği tahmin edildi.

Kadınlar ve Doku'nun ailesi Gülistan'ın bulunması için mücadele etti. Bu sayede, barajın boşaltılmasına karar verildi.

17 Haziran'da Zeınal Abarakov'un şüpheli olarak tutuklanması için Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verildi.

29 Ağustos'ta da Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Gülistan Doku'nun 5 Ocak'tan bu yana kayıp olmasına ilişkin bilirkişi tarafından hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı.

Raporun tamamlanmasının ardından ailenin avukatı Ali Çimen, baş şüpheli olarak gösterilen Z.A.'nın tutuklanması için talepte bulundu. Z.A hakkındaki tutuklama talebinin reddeden başsavcılık, şüphelinin, ifadesinin alınmasına karar verdi.

4 Ağustos'ta ise Doku'nun en son görüldüğü ve intihar ettiği iddia edilen Dinar Köprüsü üzerindeki görüntülerin bilirkişi incelemesi tamamlandı.

İstanbul Ulusal Kriminal Büro'nun hazırladığı raporda, "Köprü ayağındaki efekt bir piksel artığı olup, kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir" ifadelerine ye verildi.

 

Kaynak: Bianet

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız