Güncel

Bileşenlerden Çağrı: Zamlar geri çekilsin, insanca yaşam ücreti verilsin!

Zamlar, düşük ücret, gelir ve iş güvencesi gibi talepler doğrultusunda yeni bir mücadele ve kampanya başlatan bileşenler, bu akşam İstanbul Şişli Cevahir AVM önünde kitlesel basın açıklaması yaparak çağrıda bulundu.

6 Ocak 2022 Saat: 19:19
Bileşenlerden Çağrı: Zamlar geri çekilsin, insanca yaşam ücreti verilsin!
Bileşenlerden Çağrı: Zamlar geri çekilsin, insanca yaşam ücreti verilsin!

İSTANBUL


Daha  önce, İstanbul’da  “Asgari değil insanca ve onurlu yaşam” adı altında bir araya gelen çok sayıda sosyalist parti, örgüt, sendika, platform ve dernek, uzun süre sokaklarda eylem ve kampanya yürütmüştü. Aynı bileşenler, “Gündüzleri sömürülmediğimiz, Geceleri aç yatmadığımız” bir yaşam için mücadeleye adıyla yeni bir kampanya başlattı.

Dört temel talep doğrultusunda yeni bir kampanya başlatan bileşenler,  bu akşam İstanbul Şişli Cevahir AVM önünde kitlesel basın açıklamasında bulundular.

Basın açıklamasında,  “TV ekranlarından, gazete köşelerinden, meclis kürsüsünden her bir köşeden işçi-emekçilerin günden güne ağırlaşan hayatlarıyla dalga geçercesine açıklamalar yapılıyor. Maliye Bakanlığına atanmış memur utanmadan milyarlarca dolarlık vurgundan sonra “gözlerime bakın ışıltıyı görün” diyor. Çocuklarının gözlerine bakamadığı için her gün intihar eden anneler babalar varken, beslenemediği için sütten kesilen anneler varken, çocukları üşümesin diyerek ayağındaki çorabı çocuklarına geçirip donarak ölenler varken utanmadan “gözlerdeki ışıltı”dan bahsediyorlar” denildi.

Açıklama yok.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ŞİMDİDEN ERİDİ

“Tarihte görülmemiş zamla, işçiyi enflasyona ezdirmedik” denildiği, milyonlarca işçinin  “güya bu tarihsel zamlı” maaşını Şubat ayında alacağı sadece 31 Aralık’tan bu yana neredeyse her şeye gelen zamlarla asgari ücret zammı şimdiden eridiği,  elektriğe, doğalgaza, suya, temel gıda maddelerinin tamamına, akaryakıta, yapılan zamlarla zaten açlık sınırında yaşayan milyonlarca işçi-emekçiye sefaletin dayatıldığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:  “Bu düzen, kapitalistlerin, sermayenin, patronların düzenidir!Bizlere sefaleti dayatanlar da, “her şey çok güzel olacak” diye sefil bir şekilde biraz daha yaşamamız gerektiğini söyleyenler de aynı düzenin parçasıdır.İşçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların bu düzende bir gelecekleri yoktur. Evvel ezel bu düzende krizi çıkartanlar “acı reçete”yi hep işçilerin sırtına yüklemiştir. Bu asalak takımının artık sırtlarımızdan atılma vakti gelmiştir.”

Günde 8 saat çalışan neredeyse işçi kalmadığı, gerçek işsizlik rakamlarının her gün arttığı ve oluşturulan işsiz ordusunun, uzun ve güvencesiz çalıştırma gibi konularda işçilere karşı bir tehdit olarak kullanıldığı vurgulanan açıklamada, “Bizler “Asgari değil, insanca yaşam” mücadelesi diyoruz. Kaldı ki bugün aldıkları maaşlarla geçinemiyoruz diyen milyonlarca insan, en temel gereksinimlerinden bile mahrum bırakılmaktadır. Dahası; eğitim, ulaşım, sağlık, barınma, ısınma, elektrik, su, iletişim, nitelikli beslenme insanca yaşamanın, en temel asgari koşullarıdır” denildi.

Açıklama yok.

BİLEŞENLERİN VE EYLEMİN TALEPLERİ

Yapılan basın açıklamasında, bileşenlerin talepleri ise şu şekilde sıralandı:

-Asgari ücrete tarihsel zam denilerek yapılan zam şimdiden erimiştir. Asgari ücretin sadece açıklandığı tarihteki alım gücüne denk düşmesi için bile son yapılan zamların geri çekilmesi gerekmektedir.

-Eğitim, ulaşım sağlık, barınma, ısınma, elektrik, su iletişim, nitelikli beslenme ücretsiz olmalıdır.

-Herkese iş ve gelir güvencesi sağlanmalıdır.

-Krizi yaratanlar işçi-emekçiler değildir ancak mevcut bütçenin %85’i işçi-emekçilerden alınan vergilerden oluşmaktadır. Vergiler krizi yaratanlardan, serveti olanlardan alınmalıdır.

Açıklamada ayrıca, bu taleplerin her gün sermaye düzenini sürdürmek için şiddeti, yalanı, baskıyı kullananlar tarafından verilmek istenmeyeceğine ancak bu ve insanca yaşamak için dile getirilen her talebin ancak  ve ancak mücadeleyle sökülüp kazanılacağına dikkat çekildi.

Açıklama yok.

MİLYONLARCA EMEKÇİYE ÇAĞRI

Basın açıklaması şu çağrı ile son buldu: “Bugün artık bu düzende bir gelecek göremeyen milyonlarca insana sesleniyoruz; Gecelerinde aç yatmadığımız, gündüzlerinde sömürülmediğimiz bir yaşam için örgütlenmekten, mücadele etmekten başka bir yol yoktur. Bir kahraman gelip kimseyi kurtarmayacak, bu sefillik içinde yaşamaya itirazı olan herkesin ancak mücadeleye emek vermesiyle güzel yarınlar kurulabilir. İşçi ve emekçiler kendi sınıf çıkarları için devrimcilerle, sosyalistlerle yanyana gelmeli, örgütlenmelidir. Her işyerinde, her mahallede, her yurtta, her okulda, birlikler-komiteler-meclisler kurmak, mücadeleye atılmak haklarımızı almanın, hayatın gerçeklerini işçilerden, emekçilerden, öğrencilerden, kadınlardan yana değiştirmenin ilk ama büyük bir adımıdır. Sömürü, Rant, Talan, Savaş düzenine karşı örgütlenmeyi, mücadeleyi büyütelim!”

Açıklama yok.

EYLEM BİLEŞENLERİ

Eylemi gerçekleştiren bileşenler ise şu kurumlardan oluşuyor:

4. Vardiya İşçi Dayanışması, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Birleşik İşçi Kurultayı, Birleşik İşçi Zemini, Devrimci Parti’li İşçiler, DEVTEKSTİL, Dostluk ve Kültür Derneği, Emekçi Hareket Partisi,  İstanbul KHK’lılar Platformu, İşçinin Kendi Partisi, İşçi Hareketi Koordinasyonu, Kaldıraç, Kırmızı Gazete, Proleter Devrimci Duruş, SODAP, Sosyalist Emekçiler Partisi, TOMİS.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız