Güncel

BİMEKS işçileri Özyeğin Üniversitesi önünde oturma eylemi yaptı

Maaş ve tazminatlarını alamayan BİMEKS işçileri, işverenlerinin profesör olduğu Özyeğin Üniversitesi önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

8 Ekim 2020 Saat: 20:33
BİMEKS işçileri Özyeğin Üniversitesi önünde oturma eylemi yaptı
BİMEKS işçileri Özyeğin Üniversitesi önünde oturma eylemi yaptı

Maaş ve tazminatlarını alamayan BİMEKS işçileri, 4 yıldır verilmeyen haklarının ödenmesi için şirket sahibinin profesör olarak çalıştığı İstanbul'da bulunan Özyeğin Üniversitesi önünde açıklama yaptı. "Ahmet Akgiray ders verme, hakkımızı ver" pankartı açan işçiler, "Direne diren kazanacağız" ve "Akgiray ders verme hakkımızı ver" sloganları attı.

BİMEKS işçisi Murat Derin, Özyeğin Üniversitesi'nden taleplerinin BİMEKS mağdurlarının dinlenmesi olduğunu belirterek, "Bizim derdimiz ise bu insanların nitelikli dolandırıcı olması. Bunların yüzünden mağdur olmuş birçok insan var. Bu insanlar eğitim görevlisi olmamalı. Bu insanların yerinin hapishaneler olması gerektiğini söylemek için geldik" şeklinde konuştu.

'SESİMİZİ DUYURUYORUZ'
Basın metnini okuyan Emine Çakmak, BİMEKS bünyesinde yıllarca çalıştıklarını söyleyerek, 2016 yılında maaşlarının verilmemeye başlandığını ve 2018 sonunda BİMEKS Yönetim Kurulunun dağıtılarak bin 500 işçinin içeride kalan maaş ve tazminatlarının verilmediğini söyledi. Alacakları için dava açtıklarını ve kazandıklarını ifade eden Çakmak, ancak alacaklarını icra edemediklerini belirtti. Çakmak, "Bin 500 BİMEKS işçisi olarak bir araya geldik. Hakkımız olanı sadece kendi mücadelemizle alabileceğimizin farkına vardık. Türkiye'nin dört bir yanında eylemlerimizle sesimizi duyuruyoruz" dedi.

'BURAYA ÇADIR KURARIZ'
Özyeğin Üniversitesi'nin, akademisyenlere uyması gereken "akademik dürüstlük, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele" gibi etik değerlerden bahsettiğini aktaran Çakmak, işverenlerinin bu değerleri açıkça çiğnediğini söyledi. "Sorumluluk alacak mısın Özyeğin Üniversitesi?" diye soran Çakmak, "Cevabınız hayır olduğu takdirde, 2 Kasım'da Boğaziçi Üniversitesi önünde kuracağımızı ilan ettiğimiz direniş çadırını buraya da kurarız" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız