Kültür

Bornova’da 545 milyon yıllık yolculuk

Bornova Belediyesi dünyanın 545 milyon yıllık geçmişini büyüleyici bir atmosferde sergiliyor.

24 Aralık 2015 Saat: 00:29
Bornova’da 545 milyon yıllık yolculuk
Bornova’da 545 milyon yıllık yolculuk

Bornova Belediyesi dünyanın 545 milyon yıllık geçmişini büyüleyici bir atmosferde sergiliyor. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde 22 Aralık Salı Günü saat 14.00’te açılan Fosil Bilim Sergisi ziyaretçilere kıtaların, okyanusların, gökyüzünün, bitki örtüsünün ve canlıların geçirdiği değişimleri çeşitli canlandırmalarla sunarak dünyanın geçmişine yolculuk yaptıracak.

Bornova Belediyesi, bilim eğitimi konusunda öncülük yapan kuruluşlarından Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde, canlıların ve doğanın son 545 milyon yılık tarihini ortaya koyacak olan Fosil Bilim Sergisi’ni açmaya hazırlanıyor. Geçmişin ayak izlerinin sunulacağı Sergi’yi ziyaret edenler üç boyutlu görsellerle kelimenin tam anlamıyla geçmişe yolculuk yapacak. Bu yolculuk sayesinde bugün doğaya bıraktığımız izlerin, yarın yeni nesillerin önüne geleceği gerçeğini de ortaya koyacak.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin içinde kalıcı olarak tasarlanan Fosil Bilim Sergisi’nde tabiat tarihi, sanatın içinde canlanacak. Serginin temel işlevi kıtaların, okyanusların, gökyüzünün, bitki örtüsünün, canlıların son 545 milyon yıldan günümüze, zaman içerisinde geçirdikleri değişimlerin, bilimsel verilere uygun olarak ve sanatsal vurgularla, anlaşılır hale gelmesini sağlamak olacak. 175 metrekarelik kapalı alanda oluşturulan bu eğitim ve sergi salonunda, paleoartistik unsurlar eşliğinde derinlik ve boyut algısı bir zaman tüneli etkisiyle sağlandı. Sergide; 46 adet üç boyutlu figür ve mulajlar, 95 metrekarelik rölyefler ile duvarda ve tavanda uygulanan 100 metrekareyi bulan görsel tasarımlar bulunuyor. Ocak ayı başından itibaren randevu sistemi ile hizmet vermeye başlayacak olan Fosil Bilim Sergi Salonu’nu 15 kişilik gruplar halinde gezmek mümkün olacak.

Bornova’nın eğitimdeki öncülüğünün pek çok farklı projeyle devam ettiğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Başta üniversitelerimiz olmak üzere tüm eğitim kurumlarımız ilçemizin çıtasını sürekli olarak yükseltiyor. Biz de Bornova Belediyesi olarak eğitim alanında yaptığımız çalışmalarımızla ilçemizin bu konudaki öncülüğünü sürdürmesine katkıda bulunuyoruz. Gençlerimize bilim eğitimi verdiğimiz Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki sergimiz, burada yapılan çalışmalara yepyeni bir boyut katacaktır. Herkesi bu sergimizi görmeye davet ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız