Güncel

Bronz plaket antikacıda bulundu

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'e ait bronz plaket bir antikacıda bulundu.

27 Mayıs 2014 Saat: 13:08
Bronz plaket antikacıda bulundu
Bronz plaket antikacıda bulundu

Eski Başbakanlardan merhum Adnan Menderes'e 1953 yılındaki Fransa ziyareti sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Vincent Auriol tarafından verilen bronz plaket Ankara'da bir antikacıda çıktı. Bronzdan yapılan ve 12,5X18,5 santimetre ebadındaki plaketin ön yüzünde 1789'daki Fransız İhtilalini sembolize eden rölyeflere yer verilirken, rölyeflerde kral, atlı birlikler, saray ve ihtilalde yaşananların tasviri görülüyor. Arka yüzünde "Adnan Menderes President Conseil Des Ministre de Turquie 11 Mars 1953" yazan plaketin özenli bir işçilikle yapıldığı dikkati çekiyor.

Antika dükkanının sahibi Araştırmacı ve Yazar Necati Doğan, plaketi bir vatandaştan aldığını belirterek, söz konusu plaketin seri olarak basıldığını ve Fransa'yı ziyaret eden önemli devlet adamlarına verildiğini söyledi.

Menderes'in Mart 1953'deki Fransa ziyaretinde Fransa yönetimince büyük misafirperverlikle karşılandığına dikkati çeken Doğan, Fransa Cumhurbaşkanı Vincent Auriol'un 9 Mart'taki ziyarette Menderes'e Legion d'Hon-neur nişanı ile Grand Cordon rütbesini tevcih ettiğini kaydetti.

Doğan, Auriol'un 11 Mart 1953'te Menderes'e şu an elinde bulunan bronz plaketi de takdim ettiğine dikkati çekerek, Fransızların Menderes'e gösterdiği ilginin o dönem Türkiye'nin Cezayir meselesi konusunda Fransa'dan yana tavır almasıyla da bağlantılı olduğunu ifade etti.

"Bu plaket; madalya, madalyon ve plaket koleksiyonerleri için çok önemli ve değerli bir parça niteliğinde" diyen Doğan, yıl sonuna doğru çıkacak olan "Doğan Koleksiyon Para ve Madalya" kitabında da plakete ait bilgilere ayrıntılı olarak yer vereceğini söyledi.

trthaber

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız