Siyaset

Canpolat: “yüzümüzü sola döneceğiz”

Haftasonu yapılan 35. Olağan İl Kongresi'nde İstanbul İl Başkanlığına seçilen Cemal Canpolat, CHP'nin Şişhane'de bulunan İstanbul Başkanlığı'nda düzenlenen törenle görevi Murat Karayalçın’dan devraldı.

31 Aralık 2015 Saat: 10:25
Canpolat: “yüzümüzü sola döneceğiz”
Canpolat: “yüzümüzü sola döneceğiz”

Haftasonu yapılan 35. Olağan İl Kongresi'nde İstanbul İl Başkanlığına seçilen Cemal Canpolat, CHP'nin Şişhane'de bulunan İstanbul Başkanlığı'nda düzenlenen törenle görevi Murat Karayalçın’dan devraldı. Devir teslim törenine İstanbul milletvekili, belediye başkanları ile CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Ensar Öğüt’te katıldı.

Devir teslim töreninde bir konuşma yapan Murat Karayalçın, “Biz hepimiz Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Şimdi Cemal kardeşim, görevi benden devralıyor,  bayrağı benden devralıyor. İçtenlikle inanıyorum ki göreve gelmiş arkadaşlarıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi'nin bayrağını bize göre daha da ileri noktaya taşıyacaklardır. Ben bugün Ankara'ya dönüyorum. Ama ister Ankara'da olayım, ister İstanbul'da ben kendi görevimi böyle görüyorum. İstanbul'da partimizin bundan sonra elde edeceği başarı bundan sonra partimiz için çok büyük bir fırsat niteliğini taşıyacaktır" dedi.

“ HEDEF 2019 İSTANBUL”

Murat Karayalçın, CHP'nin kurultaya gittiğini belirterek, “Partimizin yönetimi de yenilenecek. Yeni yapıyla birlikte seçimlere kadar geçecek  3 yıllık süreyi çok iyi biçimde değerlendirmeliyiz. Çok iyi bir biçimde değerlendireceğimize inanıyorum. Bir yıllık görev sürem içinde gördüm ki; biz 2019 yılında İstanbul'u mutlaka kazanacağız. İstanbul yönetimini mutlaka elde edeceğiz. Ben bunu gördüm, buna dokundum, bunu hissederek söylüyorum. İstanbul 2019, sosyal demokrat belediyecilik ve kentsel dönüşüm ve de CHP'nin İstanbul'da yeninde örgütlenmesini ön gören 3 metni 3 projeyi kongremizin değerlendirmesine sunduk. Oy birliği ile kongremiz bu çalışmaları kabul etti" dedi.

“YÜZÜMÜZÜ SOLA DÖNECEĞİZ”

Cemal Canpolat, ise yaptığı konuşmada, “Bize bıraktığı bütün önerileri alacağız ve İstanbul'da adım adım uygulayacağız. CHP'nin son kongresinde bizim ısrarla belirttiğimiz bir alan vardı. Partinin şu ana kadar belki dolduramadığı alan, İstanbul'da parti yüzünü bundan sonra sola, sosyal demokratlara, ilericilere, aydınlara ötekilere döndürecektir. Bundan sonra partinin sol yanı ağırlıklı mücadelenin temeli olacaktır. Bizim ağırlıklı olarak İstanbul'un arka yakasında oy oranımızın yüzde 10, yüzde 15 olduğu yakada, mücadelemizi bu alanda başlatacağız. Kısaca, bugün ülkemizin içinde bulunduğu ve her dönemden fazla  barışa ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde barış seslerini ısrarla kararlı bir şekilde söyleyeceğiz. 1989'da İstanbul'un arka yakasında  bizim oy oranımız yüzde 50 civarındaydı yani Alibeyköy'de, Bağcılar'da, Güngören'de. Bu alanlarda bizim oy oranımız yüzde 50'ye yaklaşıyordu. 1989'da bıraktığımız ve döndüremediğimiz yüzümüzü sola, emeğe, dışlananlara, yok sayılanlara, itilenlere dönemediğimiz için bu alanları kaybettik" ifadelerini kullandı.

TARİHİ BİR TESADÜF

Devir teslim törenine katılan CHP 22.23.24dönem Ardahan Milletvekili ve hali hazırda CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Ensar Öğüt geçmişte  SHP Gebze İlçe başkanı  iken Cemal Canpolat da Küçükçekmece'de SHP İlçe başkanı, Murat Karayalçın da SHP Genel Başkanıydı. Üçlü tarihi bir tesadüf olarak devir teslim töreninde buluştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız