Güncel

Çiğli'de işçilerden EYT düzenlemesine itiraz

İZMİR - Çiğli Belediyesi önünde bir araya gelen işçiler, EYT düzenlemesinde adaletsizliğin devam ettiğine işaret ederek, “Emeklikte adalet istiyoruz. Mezarda emekli olmak istemiyoruz" dedi.

5 Şubat 2023 Saat: 16:40
Çiğlide işçilerden EYT düzenlemesine itiraz
Çiğli'de işçilerden EYT düzenlemesine itiraz

ERKAN SOYLU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin yetersiz olduğunu belirten işçiler, düzenlemeye dair İzmir Çiğli Belediyesi önünde açıklama yaptı. “Kıyak emeklilik de mezarda emeklilik de istemiyoruz. Emeklilikte adalet istiyoruz” yazılı pankart açılan açıklamaya, kentte bulunan siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 
MEZARDA  EMEKLİLİK  İSTEMİYORUZ
Deriteks Sendikası Akar Tekstil işyeri Temsilcisi Erkan Helvacı, uzun yıllardır verilen mücadele sonucu EYT sorunun Meclis’e geldiğini söyledi. Helvacı, EYT düzenlemesinde adaletsizliğin devam ettiğine işaret ederek, “Yaş sınırlandırması olmayacak denildi, şimdi de prim sayısı getirdiler. Yeni bir mağduriyet yaratıldı, yetmedi bunu bilmeyen biz işçiler aralık ayında bankalara borçlanarak doğum ve askerlik ödemelerini yaptık ama görürdük ki bu da yetmedi. 08.09.1999 tarihini bir gün ile kaçıran işçi 17 sene daha emekli olmayı bekleyecek. Bu akla mantığa vicdana sığar mı? Birçok işçi arkadaşımız prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş sınırlandırması yüzünden emekli olamıyor. Zaten fabrikalarda gece gündüz çalışıp yıpranma tayız birde 65 yaşına kadar beklemek ya da çalışmak mümkün mü?” diye sordu. “Tek derdimiz insanca bir yaşamdır” diyen Helvacı, “Emeklikte adalet istiyoruz. Mezarda emekli olmak istemiyoruz" dedi. 

Bir 9 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Bir 11 kişi, ayakta duran insanlar, anıt, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'PS SU Ahr XIYAK EMEKLİLİK DE MEZARDA EMEKLİLİK DE İSTEMİYORUZ. EMEKLİLİKTE ADALET İSTİYORUZ! DEDER' görseli olabilir

Fotoğraf açıklaması yok.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız