Güncel

Cumartesi Anneleri: 2022 bizi hukuka, adalete, demokrasiye ve barışa yaklaştırsın

Cumartesi Anneleri yılın ilk gününe denk gelen 875. hafta açıklamasında gözaltında kaybedilenlerin akıbetini sormaya ve faillerin yargılanması için mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

1 Ocak 2022 Saat: 16:57
Cumartesi Anneleri: 2022 bizi hukuka, adalete, demokrasiye ve barışa yaklaştırsın
Cumartesi Anneleri: 2022 bizi hukuka, adalete, demokrasiye ve barışa yaklaştırsın

Kayıp yakınları, 2022’nin tüm toplumun hakça ve özgür şekilde yaşayacağı günlerin başlangıcı olmasını istedi. 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için mücadelesini yürüten Cumartesi Anneleri 875. hafta eylemlerini 2022 yılının ilk günü gerçekleştirdi. Covid-19 salgını nedeniyle online düzenlenen eylemin basın metnini gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren okudu. 

Yeni yılda da bu topraklarda işlenmiş başta gözaltında kaybetmeler olmak üzere  insanlığa karşı suçların aydınlatılması, bu suçların kimler tarafından ve neden işlendiğinin ortaya çıkartılması talebimini sürdüreceklerini söyleyen Eren, her toplumun böylesi vahşi suçların kimler tarafından, kimlerin aldığı kararlar kapsamında, nasıl işlendiğini bilme konusunda vazgeçilmez bir hakka sahip olduğunu söyledi. 

Eren, şöyle devam etti: "Geçmişi unutturmaya, bulanıklaştırmaya yönelik sistematik politikalar karşısında toplumsal belleği canlı tutma, hakikati unutturmama sorumluluğumuzu üstlenmeye devam edeceğiz. Çünkü unutmak rıza göstermeye dairdir, hatırlamak ise itiraza. Unutmak inkara dairdir, hatırlamak ise hakikate. Unutmak cezasızlığa, suçun tekrarına dairdir. Hatırlamak ise yüzleşmeye, hesaplaşmaya ve adalete.  Yeni yılın ilk günü vesilesiyle 2022’nin tüm toplumun hakça ve özgür bir şekilde yaşayacağı günlerin başlangıcı olmasını temenni ediyoruz."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız