Güncel

Cumartesi Anneleri’nden duruşmaya çağrı

HABER MERKEZİ – Cumartesi Anneleri, 3 Şubat’ta görülecek duruşmalarına ilişkin, “Sesimize ses katmaya çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

1 Şubat 2023 Saat: 21:09
Cumartesi Anneleri’nden duruşmaya çağrı
Cumartesi Anneleri’nden duruşmaya çağrı

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis saldırısında darp edilen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması 3 Şubat’ta görülecek. Cumartesi Anneleri, sanal medya hesaplarından duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Yapılan çağrıda, 699 hafta boyunca İstanbul’un Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri barışçıl buluşmalarının 700’üncü haftasında keyfi bir biçimde “suç” sayılarak yasaklandığını ve ağır polis şiddetiyle gözaltına alındıklarını hatırlatan Cumartesi Anneleri, “Uğradığımız işkence ve zalimane muamele için yaptığımız suç duyurularımız  sonuçsuz bırakıldı. 700’üncü haftada gözaltına alınan 46 kişi hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldı” dedi.

‘SESİMİZE SES KATMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Gözaltında kaybedilen yakınlarını arama mücadelelerinin “suç” olarak gösterildiğini ve yargılandıklarını ifade edilen açıklamada, “Yargılandığımız davanın 6. duruşması için 3 Şubat Cuma günü saat 13.00’te ‘Anayasal bir hakkın kullanımı suç değildir!’ diyerek Çağlayan Adliyesi’nde olacağız. Sizi de sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Cumartesi Anneleri’nin buluşmasını engellemek, Galatasaray Meydanı’nı yasaklamak, polis şiddeti ve yargı tacizi ile bu hakkın kullanımını engellemek, hukuka aykırıdır. Barışçıl bir gösteriye yaptırım uygulanamaz. Hakkımızda açılan dava hukuki dayanaktan yoksundur. Yasal haklarını kullanan 46 kişinin yargılanmasına ilişkin tüm suçlamalar derhal düşürülsün” denildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız