Güncel

Darbe duyurusunun yapıldığı yerden seslendiler: 12 Eylül sürüyor

12 Eylül askeri darbe duyurusunun yapıldığı TRT Radyosu binası önünde açıklama yapan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, darbelere karşı özgürlükçü anayasa çağrısı yaptı.

12 Eylül 2020 Saat: 22:54
Darbe duyurusunun yapıldığı yerden seslendiler: 12 Eylül sürüyor
Darbe duyurusunun yapıldığı yerden seslendiler: 12 Eylül sürüyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 12 Eylül askeri darbesinin 40’ıncı yıl dönümünde, darbe duyurusunun yapıldığı Elmadağ’da bulunan TRT Radyosu binası önünde açıklama yaptı. Hak savunucularının katıldığı açıklamada, “12 Eylül’ün 40. yılında ne darbe ne diktatörlük” yazılı pankart açıldı.

‘REJİM OTORİTERLEŞİYOR’

12 Eylül darbesinin devam ettiğini söyleyen İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, mevcut rejimin giderek otoriterleştiğini dile getirdi. Yoleri, “Darbeleri önlemek için yapılması gereken bellidir; darbe kurumlarını kapatmak, darbecileri ve bu vesile ile işlenen her tür suçu cezalandırmak, hak ve özgürlükleri evrensel ölçülerde genişletmek, baskıdan kurtarmak, demokratik ve özgürlükleri esas alan bir Anayasa yapılması, hak ihlallerine neden olan yasaların ve sonuçlarının kaldırılması, demokratikleşme yanında barışı sağlamak ve kurumsallaştırmak” diye konuştu.

AKP iktidarının otoriterleşme yolundaki adımlarına rağmen darbe karşıtı söylemlerinden vazgeçmediğine değinen Yoleri, “O halde, 12 Eylül’e ve darbelere karşı olduğunu kanıtlamaya çağırıyoruz” diye seslendi. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız