Güncel

DKDER: 5 Ekim’i sahiplenmek öğretmenlerin sorunlarına ve mücadeleye sahiplenmekle olur

Dostluk ve Kültür Derneği 5 Ekim Öğretmen Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘Bu güne sahip çıkmanın yolunun eğitim emekçilerinin sorunlarına ve mücadelelerine sahip çıkmaktan geçtiğine inanıyoruz.”dedi.

6 Ekim 2020 Saat: 03:06
DKDER: 5 Ekim’i sahiplenmek öğretmenlerin sorunlarına ve mücadeleye sahiplenmekle olur
DKDER: 5 Ekim’i sahiplenmek öğretmenlerin sorunlarına ve mücadeleye sahiplenmekle olur

Dostluk ve Kültür Derneği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bir mücadele günü olduğu bilinciyle, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlarken, eğitim emekçilerinin sorunlarına dikkat çekmek istiyoruz. Keza, bu güne sahip çıkmanın yolunun eğitim emekçilerinin sorunlarına ve mücadelelerine sahip çıkmaktan geçtiğine inanıyoruz. 

Eğitim emekçileri 5Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ne yine sorunlarla girdi. 

Kapitalist sisteme dayanan ülkemiz eğitimi, yıllardır olduğu gibi 2020-2021 eğitim öğretim yılına da  21 Eylül 2020 tarihinde yoğun tartışmalar eşliğinde başlamıştır. Okulların açılma tarihi çok önceden belli olmasına rağmen ne yüz yüze eğitim, ne de uzaktan eğitim uygulamalarına tam anlamıyla hazırlık yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yaşanan sorunlara çözüm üretmemektedir. 

Yeni eğitim öğretim yılı sadece eğitime ilişkin sorunlarla değil,  eğitim emekçilerinin yıllardır çözülemeyen sorunları ve  yeni hak gasplarıyla birlikte açılmıştır. 

İktidar, salgın koşullarında, yürürlükte olan mevzuatı çalışanların lehine yorumlamak ve emekçilerin iş ve yaşam koşullarını geliştirmesi gerekirken, aksine sorunları ağırlaşararak devam ettirmektedir. 

Ülkenin kaynakları ‘garanti ödemeleri’ üzerinden kullanmadığımız köprüler, otoyollar üzerinden müteahhitlere, büyük patronlara aktarılırken,  yıllardır büyük bir özveri ile çalışan öğretmenlerin  mahkum edildiği yaşam koşulları insanlık adına utanç verici bir durumdur. Üstelik haklarını almak için verdikleri mücadele ve gösterdikleri direnişi zor ve baskı yolu ile bastırılmaktadır. İhraçlar ve sürgünler bir silah olarak kullanılmaktadır. 

5 Ekim Öğretmenler Günü’ne yine öğretmenlerin yıllardır çözülemeyen, çözülmek istenmeyen ekonomik ve sosyal bir dizi sorunları ile girmiş durumdayız. Öğretmenlerin belli başlı sorunlarını bizzat öğretmenler ve eğitim sendikaları dile getirmektedir. 

Eğitim emekçileri sorunlarını ve taleplerini şöyle ifade etmektedir. 

 • MEB, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmelidir.Uzaktan eğitimle ilgili olarak yaşanan erişim sorunlarına acilen çözüm üretilmeli, öğrenci ve öğretmenlerin teknik ve donanım eksiklikleri derhal giderilmelidir. 
 • MEB Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yazıları en kısa sürede geri çekilmeli, uzaktan eğitimde öğretmenlerin canlı derse hazırlık için çok daha fazla emek ve zaman harcadığı düşünüldüğünde, derse hazırlık ücretleri arttırımlı olarak ödenmelidir. 
 • Rehber öğretmenler kendi görevlerinin gerektirdiği iş ve işlemleri uzaktan da yapabildiklerinden ek ders için okula gelmek zorunda bırakılmamalıdır.
 • Uzaktan eğitimde bütün öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda oldukları ders sayısı düşürülmeli ve eşitlenmelidir.
 • Öğretmenleri mesai saatleri dışında ve hafta tatillerinde ders yapmaya zorlayan her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.
 • Meslek liselerinde uygulamalı dersler bugünden itibaren okullarda başlayacak. Yeterli önlemlerin alınmadığı koşullarda bu Öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlıklarını tehlikeye atmaktır. Öğrencileri ucuz işgücü olarak piyasaya hazırlama derdindeler. Bundan vazgeçilmelidir.
 • Bir yandan büyük bir öğretmen açığı var iken diğer yandan yüzbinlerce öğretmen atama beklemektedir. Öğretmen açığı atamalarla tamamlanmalıdır.
 • Sözleşmeli ve ücretli öğretmenler uygulamasına son verilmelidir. Asgari ücret ve altında çalışmak zorunda bırakılan bu öğretmen statüsü kaldırılmalıdır.
 • Öğretmen atamalarında, mülakat sınavlarına son verilmelidir. KPSS sınavlarında yüksek puan alanlar değil, daha düşük puanlar siyasi nedenlerle mülakatta yoluyla atanmaktadır. Siyasi hesaplarla atamalara son verilmedir.
 • Kadrolu öğretmenler yeterli ücrete sahip değildir. Yoksulluk sınırın altında çalışmaktadır. İnsanca yaşacak bir ücrete ve sosyal haklara sahip olmalıdır.
 • Eğitim sendikalarının örgütlenmesi çeşitli şekillerde engellenmekte, bir taraftan sendikalar politikadan uzak tutulacak demogojisi yapılırken diğer taraftan yandaş sendikalar yaratılmaktadır. Sendikal örgütlenmelerin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.Üniversitelerde öğretim üyelerinin sözleşmesi ya yenilenmiyor yada iptal ediliyor. Eğitim emekçilerine güvenceli iş imkanı sağlanmalıdır.
 • Dostluk ve Kültür Derneği olarak, eğitim emekçilerinin tüm taleplerini destekliyor, verdikleri mücadelelerin yanında olmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız