Güncel

Eğitim Sen’den Öğretmenler Günü açıklaması

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle yayınladığı açıklama ile eğitimcileri Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladı.

6 Ekim 2020 Saat: 02:37
Eğitim Sen’den Öğretmenler Günü açıklaması
Eğitim Sen’den Öğretmenler Günü açıklaması

Bu yıl 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlamalarında, dünya genelinde pandemi nedeniyle eğitim hakkını kullanmakta güçlük çeken 1,5 milyar öğrenciye erişebilmek için toplumsal ve tarihsel bir rol oynayan öğretmenlere dikkat çeken açıklamada öğretmenlerin krize karşı öncülük ettiği ifade edildi.

Türkiye’deki öğretmenlerin; ancak seçim dönemlerinde hatırlanarak vaatlerle karşılandıklarına değinilen açıklamada, öğretmenlerin seçimlerin hemen ardından “yük” olarak görülen, emekleri değersizleştirilen, eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak ilan edilen kişiler olduğu belirtildi.

Pandeminin faturası öğretmenlere kesilmek isteniyor

Pandemi dönemindeki altyapı sorunlarına ve çöken EBA’ya işaret edilen açıklama şöyle devam etti:

“Öğrencilerinin üstün yararını gözeten ve öğrencilerine ulaşabilmek için türlü çaba sarf eden öğretmenler, yetkililerin açıklamaları ve ithamlarıyla hayal kırıklığına uğrayıp, emeklerinin ve haklarının hedef alındığını görüyor.

“Yüz yüze eğitime geçilebilmesi için politika üretilmemesinin, acil uzaktan eğitimin sağlıklı biçimde yapılabilmesi için gerekli hazırlıkların tamamlanmamasının faturası, gece saatlerine kadar öğrencilerine ulaşmaya çalışan, öğrencilerinin hayatlarında bir fark yaratmaya çalışan öğretmenlere kesilmek isteniyor.

“Adrese teslim ihalelerle yapılan hasta garantili hastanelerin, geçiş garantili köprülerin, yolcu garantili havaalanlarının toplum üzerindeki ekonomik yükünü sorgulamayanlar, şirketlerin vergi borçlarını affedenler, öğretmenlerin ücretlerini dillerine dolayıp, ek ders ücretlerine gözlerini dikiyor.”

“El ele verip umudumuzu güçlendirelim”

Eğitim politikalarındaki tüm yanlışlara rağmen eğitim sisteminin, öğretmenlerin emekleriyle, fedakârlıklarıyla ayakta durduğunun altı çizilen açıklamada, öğretmenliğin “mekanik bir öğretme işlevi”nin çok ötesinde anlama sahip olduğu üzerinde duruldu.

Açıklamada son olarak “Haklarımız yok sayılsa da emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da geleceğimiz belirsizliğe mahkûm edilse de inanıyoruz ki hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim” ifade edildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız