Eğitim

Eğitim-Sen: Öğrencilerin sadece 3.2'si EBA'ya giriş yapabildi güncel18:41 26 Nisan 2020|

Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, kentte kayıtlı olan 455 bin 978 öğrenciden sadece 14 bin 888'inin Eğitim Bilim Ağı'na giriş yapabildiğini açıkladı.

26 Nisan 2020 Saat: 20:01
Eğitim-Sen: Öğrencilerin sadece 3.2'si EBA'ya giriş yapabildi güncel18:41 26 Nisan 2020|
Eğitim-Sen: Öğrencilerin sadece 3.2'si EBA'ya giriş yapabildi güncel18:41 26 Nisan 2020|
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubeleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlattığı uzaktan eğitime ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Diyarbakır’da Eğitim Bilim Ağı’na (EBA) kayıtlı 455 bin 978 öğrenci olduğu, ancak, bunlardan 14 bin 888'inin sadece EBA’ya giriş yaptığı belirtildi.  
‘ÖĞRENCİLER SÜRECİNİN DIŞINA ATILDI’ 
Her öğrencinin, uzaktan eğitimin gerektirdiği internet, bilgisayar ve tablete ulaşamadığı vurgulanan açıklamada, “Yine televizyonlarda verilen derslerin kalabalık, yoksul ailelere sahip öğrencilerin dersleri takip edebileceği düşünülmüştür. MEB ya gerçeklerden bihaberdir ya da aslında bunları hiç umursamamakta, eğitimi belli bir zümrenin hakkı olduğunu düşünmektedir. Anadilinde eşit, kamusal ve ulaşılabilir parasız eğitimden yoksun bu sistem uzaktan eğitimle beraber milyonlarca öğrenciyi tamamıyla  eğitim sürecinin dışına atmıştır” denildi.  
SADECE YÜZDE 3.2’Sİ 
Açıklamada, Diyarbakır’daki öğrenci sayısının sadece yüzde 3.2’sinin EBA’ya giriş yapabildiği belirtilerek, bu yüzdeliğin ekonomik koşullara göre şekillendiği kaydedildi. Kayapınar'da öğrencilerin yüzde 14.2’sinin, Sur'da yüzde 2.5’nin, Kocaköy'de yüzde 1,11'inin, Eğil’de ise öğrencilerin sadece yüzde 0,68’nin EBA’ya giriş sağlayabildiği bilgisine açıklamada yer verildi.  
EĞİTİMCİLERİN MAĞDURİYETİ 
Açıklamada, uzaktan eğitimle birlikte öğretmenlerin yaşadığı mahduriyetler ise şöyle sıralandı: "Eğitimin aracı olmayan araçları kullanmaya zorlanmaktadır. Hem bakanlık hem de il ve ilçe ile okul müdürlükleri tarafından baskıya maruz kalınmaktadır. Eğitimde var olan sorunlar görmezden gelinerek tüm sorumluluk öğretmene yüklenmekte. EBA’ya giriş yapmayan öğrencilerden öğretmenler sorumlu tutulmaktadır. Ailelerin ekonomik sorunlarını çözüp tablet alma ve internete bağlanma sorununu çözme öğretmenlerin görevi mi? Ayrıca Vefa gurupları gibi bir öğretmenin asli görevi ve uzmanlık alanı olmayan başka görevler öğretmenler adına planlanmakta, bu sürece iradesi dışında zorlanmaktadır.”  
Açıklamanın sonunda da, kamusal, parasız, anadilinde, eşit koşullarda bir eğitim sağlanması için gerekli adımların atılması çağrısı yapıldı.   

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız