Güncel

Eğitim Sen'den 'bütçe' eylemi

2022 yılı bütçesinin halk için olmadığının altını çizen eğitim emekçileri, demokratik haklar ve üretenlerin yönetici olduğu tam bağımsız bir ülke için mücadele edeceklerini kaydetti.

1 Aralık 2021 Saat: 18:22
Eğitim Senden bütçe eylemi
Eğitim Sen'den 'bütçe' eylemi

 Eylemde ayrıca 19 Aralık mitingine çağrı yapıldı. 

Eğitim-Sen İstanbul 4 No'lu Şube, Gaziosmanpaşa meydanında yaptığı açıklama ile ekonomik krize dikkat çekti. Eylemde, "#Geçinemiyoruz İnsanca yaşayacak ücret istiyoruz" yazılı pankart açıldı; "Savaşa değil eğitime bütçe", "Gelirde adalet vergide adalet", "Saraya değil kadınlara bütçe" ve "3600 ek gösterge, geçinemiyoruz" yazılı dövizler taşındı. 

İktidarın bütçesinin halktan yana değil savaştan ve sermayeden yana olduğu vurgulanan açıklamada, işsizlerin sayısının on milyona yaklaştığı kaydedildi. Genç ve kadınlarda işsizlik oranının daha fazla olduğu dile getirilen açıklamada, "Mecliste 2022 yılı bütçe görüşmelerinin sürdüğü bu günlerde, ekonomik kayıplarımızın giderilmesi, tüm emekçiler için gelirde adalet, vergide adalet taleplerimizi daha yüksek sesle haykırmak hepimizin sorumluluğudur" denildi. 

'KAMU EMEKÇİLERİNİN EK GÖSTERGESİ 3 BİN 600'E ÇIKARILSIN'
Eğitim Sen İstanbul 4 No'lu Şube'nin açıklamasında şu öneriler sıralandı: 
 "Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirme soygununa son verilmesini, kamu hizmetlerine bütçeden ayrılan payın artırılmasını,
 Mali kayıplarımızın; gerçek hayat pahalılığı ve yoksulluk sınırında yaşanan artış temel alınarak telafi edilmesini,
 Omuzlarımıza yıkılan vergi yükünün hafifletilmesini, gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesini, tüketimden alınan dolaylı vergilerin düşürülmesini, kar, faiz ve servet gelirlerine tanınan ayrıcalıkların kaldırılmasını, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını, belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınmasını,
 Temel tüketim maddelerine son iki yıl içinde yapılan zamların geri alınmasını, söz konusu maddelerden alınan KDV'nin sıfırlanmasını,
 Her türlü güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmesini, herkese güvenceli iş ve güvenli gelecek sağlanmasını,
 Lisans ve ön lisans mezunu tüm kamu emekçilerinin ek göstergesinin 3 bin 600'e çıkarılmasını
 Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçenin hayata geçirilmesini, ILO'nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi'nin imzalanmasını, talep ediyoruz."

MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI
iktidarın değil halkın öğretmenleri, eğitim emekçileri olarak hem bu taleplerin hem ekonomik, demokratik hakların hem de üretenlerin yöneten olduğu eşit, özgür, demokratik tam bağımsız bir ülke için mücadelenin sürdürüleceği vurgulanan eylem, "İşsizliğe, yoksulluğa hayır. Emekten, halktan yana bütçe istiyoruz" şiarıyla 19 Aralık'ta düzenlenecek mitinge katılım çağrısıyla sona erdi. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız