Güncel

Enka Sac işçileri yasa dışı lokavta karşı fabrika önünde nöbete başladı

Grev kararı asılan Gebze'deki Enka Sac'da, patronun kâr marjı yüksek kalıpları fabrikadan çıkarmaya çalışması üzerine nöbete başlayan işçiler, dorselerin çıkışına izin vermedi.

21 Kasım 2021 Saat: 10:54
Enka Sac işçileri yasa dışı lokavta karşı fabrika önünde nöbete başladı
Enka Sac işçileri yasa dışı lokavta karşı fabrika önünde nöbete başladı

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) kurulu bulunan Enka Sac'da patronun, kâr marjı yüksek kalıpları fabrikadan çıkarmaya çalışması üzerine fabrika önünde toplanan işçiler, kalıplarla yüklü dorselerin çıkışını engelledi.

İşçiler, kalıpların fabrikadan çıkarılmasına engel olmak için pazartesi gününe kadar fabrika önünde nöbetleşe olarak bekleyişlerini sürdürme kararı aldı.

İşçilerin fabrika önündeki bekleyişine Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No'lu Şube, Gıda-İş, Emek Partisi ve CHP de destek verdi.

Fabrika önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, "Burada bir toplu iş sözleşmesi imzalanmadan, fabrikanın çalışma barışı normalleştirilmeden, fabrikada makinalar yeniden çalışmaya başlamadan fabrikanın kapatılması da işçinin çıkarılması da yasa dışı lokavt anlamına gelir" dedi.

'YAPILAN İŞÇİNİN GREV HAKKINI ORTADAN KALDIRMAKTIR'
Grev aşamasında fabrikadan kalıpların çıkarılmak istemesini kabul edemeyeceklerini söyleyen Atar, "Ne temsilcilerin ne de sendika yöneticilerinin haberi olmadan üretimle ilgili en önemli argümanlardan olan kalıpların gelip götürülmeye kalkılması hepimiz açısından kabul edilemeyecek bir durumu ortaya çıkardı. İşyeri yöneticileriyle şube başkanımız görüşmeler yaptı. Onlar kendilerine göre bazı gerekçeler ortaya koydular. Burada Arçelik gibi, Baymak gibi üretim yaptıran müşteriler, grev aşamasına geçildiğinde buradan ürünlerini alamayacaklarından dolayı, iddia ettiklerine göre, kendilerine ait kalıpları buradan götürmeye kalkıştılar. Bizim açımızdan buradan bir makinanın çıkması da bir kalıbın ya da hammaddenin çıkarılmaya çalışılması da birbirinden ayırt edilemez bir durumdur. İşçinin grev hakkını fiilen ortadan kaldırmaktır. İşçinin ekmeğine el koymaktır, mücadelesine saldırıdır. Bunu kabul etme imkanımız yoktur" dedi.

'YASA DIŞI LOKAVTA GEÇİT VERMEYECEĞİZ'
Fabrikanın kapatılacağı iddialarına da yanıt veren Atar, "Burada bir toplu iş sözleşmesi imzalanmadan, fabrikanın çalışma barışı normalleştirilmeden, fabrikada makinalar yeniden çalışmaya başlamadan fabrikanın kapatılması da işçinin çıkarılması da yasa dışı lokavt anlamına gelir. Buna asla geçit vermeyeceğiz. İşçinin ekmeğiyle, geleceğiyle, çoluk çocuğunun geleceğiyle kimse oynamaya kalkmasın. Gereken mücadeleyi sergileyeceğiz. Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. İşçinin huzurlu bir şekilde makinasının başına geçip üretimini sürdürmesi, toplu sözleşmesiyle de beraber bir lokma ekmeğini büyütmesinin gayretini vereceğiz. İşvereni de yönetimi de emniyeti de mülki amirlerini de aklıselime davet ediyoruz" diye konuştu.

FABRİKA, GOSB BAŞKANINA AİT
Evrensel'in haberine göre; Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No'lu Şube, haziran ayında fabrikada çoğunluğu sağlayarak yetki belgesini almış, patronla yapılan görüşmeler ve arabulucu sürecinin olumsuz sonuçlanması üzerine kasım ayı başında da grev kararı asmıştı.

Enka Sac işçileri, grev kararının asılmasının ardından fabrika içinde çok sayıda yürüyüş ve eylem düzenlemişti.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız