Güncel

Erdoğan: KYK kredisi borçlarının ana parasını alacağız

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, KYK kredisi borçlarının sadece ana parasının alınacağını öne sürdü.

19 Temmuz 2022 Saat: 09:01
Erdoğan: KYK kredisi borçlarının ana parasını alacağız
Erdoğan: KYK kredisi borçlarının ana parasını alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 haftalık aranın ardından gerçekleşen kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, öğrencilerin KYK kredisi borçları için "Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon veya faiz farkı olmaksızın, sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık" dedi.

Erdoğa, "Kredi geri ödemelerinin, enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ana para ödenecek. Bu uygulamadan hâlâ kredi geri ödemesi yapan bütün gençlerimiz faydalanacak. Aldığımız kararla, kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz. Böylece 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar" ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan, "Resmi eğitim-öğretim kurumlarında görev yapan usta öğreticilere her 5 ders için ilave 1 ders ödemesi yapacağız. Haftada 30 saat derse giren bir öğretmen, usta öğretici veya Kur'an kursu öğreticisinin alacağı ücret 5 bin 740 TL'ye çıkacaktır" dedi. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız