Güncel

Evrensel'in Mersin muhabirleri 16 gün sonra serbest bırakıldı

Muhabirlerimiz Cemil Uğur ile Halil İbrahim Polat, 16 günlük gözaltının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

8 Eylül 2016 Saat: 00:31
Evrensel'in Mersin muhabirleri 16 gün sonra serbest bırakıldı
Evrensel'in Mersin muhabirleri 16 gün sonra serbest bırakıldı

Mersin'de haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve 16 gündür gözaltında tutulan Muhabirlerimiz Cemil Uğur ile Halil İbrahim Polat, savcılık tarafından ifadeleri alınmadan "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Muhabirlerimiz, mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Muhabirlerimiz serbest kalmalarının ardından adliye önünde dostları ve aileleri tarafından karşılandı.

'GERÇEKLERİ YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Muhabirlerimiz Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat gözaltı boyunca yaşadıklarını anlattı.

Uğur, gazetecilere yönelik baskıların arttığını, ellerinde sadece fotoğraf makinesi olmasına rağmen "terör örgütü üyeliği" ile suçlandıklarını söyledi.

Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verirken, pencerenin açık olduğunu belirten Uğur, bir polisin kendilerine "Metin Göktepe gibi sizi pencereden atsak ya ölürsün ya sakat kalırsın kimse de bir şey diyemez. OHAL'deyiz" dediğini belirtti.

Gözaltı süresince avukatları ile bile çok zor görüşebildiklerini söyleyen Polat da "Biz gazeteciyiz. Gazetecilik görevini yapmak için oradaydık" dedi ve görevlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Uğur ve Polat, "Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz" dedi.

'NE GAZETECİLİĞİ, OHAL VAR' DENİLEREK ALINMIŞLARDI

Muhabirlerimiz, 23 Ağustos'ta 'Özgürlük Nöbeti' eylemini takip ettikleri sırada gözaltına alınmıştı. Kendilerini gözaltına alan polislere "Gazeteciyiz, haber takip ediyoruz" diyen  muhabirlerimize yanıt "Ne gazeteciliği, OHAL var" olmuştu.

Muhabirlerimiz, 5 gün boyunca avukatlarıyla görüştürülmezken, 16 günlük gözaltı sırasında hakaret ve tehditlere maruz kaldı.

BÜYÜK DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

Avrupa Gazeteciler Federasyonu'ndan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne ulusal ve uluslarararası pek çok basın meslek örgütü, milletvekilleri, Mersin'deki sendikalar ve işçiler muhabirlerimizin serbest bırakılması için açıklama yapmıştı

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız