Siyaset

Figen Yüksekdağ ve Sultan Ulusoy hakkında soruşturma

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy hakkında DTK Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmaları nedeniyle soruşturma başlatıldı.

30 Aralık 2015 Saat: 00:21
Figen Yüksekdağ ve Sultan Ulusoy hakkında soruşturma
Figen Yüksekdağ ve Sultan Ulusoy hakkında soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmalar nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılığın 26-27 Aralık'ta Kayapınar Spor Salonu'nda yapılan DTK Olağanüstü Genel Kurulu'nun görüntü kayıtlarını incelediği belirtildi. İnceleme ardından Yüksekdağ ve Ulusoy hakkında genel kuruldaki "öz yönetim, özerklik, hendek ve barikat" açıklamaları dolayısıyla soruşturma başlatılmasına karar verildiği ifade edildi. Soruşturmanın, "terör örgütü propagandası yapmak", "suç işlemeye tahrik", "halkı isyana teşvik" ile bunların yanı sıra "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak" gerekçeleriyle yürütüleceği belirtildi.

Yüksekdağ hakkında, milletvekili olduğu için "soruşturma izni verilmesi" ve "yasama dokunulmazlığının kaldırılması" talebi ile Adalet Bakanlığına fezleke gönderileceği öğrenildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız