Marquez’in arşivi internete aktarılıyor

GALERİYE AİT HABERLER

Magazin

Marquez’in arşivi internete aktarılıyor

20 Haziran 2014 Saat: 14:16

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez’in kişisel arşivi dijital ortama aktarılacak. Amerikan emperyalizmine yönelik sert eleştirileri nedeniyle yıllarca ABD’ye girişine izin verilmeyen yazar Marguez’in arşivinde yer alan el yazmaları, defterler, albümler ve fotoğraflar ABD’nin önde gelen yüksek öğrenim kurumlarından Teksas Üniversitesi tarafından internet kullanıcılarının hizmetine sunulacak.

Üniversite’den yapılan açıklamada Kütüphane ve Bilgi Kaynakları Konseyi’nin 2014’te yaşamını yitiren Marquez’in arşivinin dijital ortama aktarılması için 127 bin dolar bağış yaptığı belirtildi. Yazarın arşivden 24 binden fazla sayfanın dijital ortama aktarılması bekleniyor.

Teksas Üniversitesi, ölümünün ardından Marquez’in kişisel arşivini 2,2 milyon dolara satın almıştı. Eserlerinin orijinallerinin, fotoğraf albümlerinin ve mektupların bulunduğu arşivde, Marquez’in bitmemiş romanı da yer alıyor.

CASTRO DA ARŞİVDE 

Yazarın arşivi, Harry Ransom Merkezi’ndeki araştırma kütüphanesinde sergileniyor.
25 farklı dile çevrilen ve 50 milyondan fazla satan “Yüzyıllık Yalnızlık” eserinin orijinalinin de bulunduğu arşivde Marquez’in Graham Greene, Milan Kundera, Gunter Grass ve Carlos Fuentes gibi yazarlara gönderdiği mektuplar ve yazarın yakın arkadaşlarından Fidel Castro ile ilgili belgeler de yer alıyor. Yaklaşık 2 bin parçadan oluşan arşivde 40’dan fazla fotoğraf albümü, Marquez’in eserlerini yazdığı Smith Corona daktiloları ve beş bilgisayarının yanı sıra yarım kalan eseri “Birbirimizi Ağustos’ta Göreceğiz” de bulunuyor.

***

Latin Amerika’nın büyüleyici dünyasını ve çılgınca ikilemlerini kaleme aldığı eserleriyle Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ve 17. yüzyıl yazarı Miguel de Cervantes’ten bu yana İspanyol dilinin en önemli yazarı kabul edilen Marquez, 17 Nisan’da 87 yaşında hayata veda etmişti.

YORUMLAR

Bu Fotoğrafa Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Fotoğrafı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız